Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
16 VI 2019 r. - Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
1. Dzisiaj kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.   
 
2. Jutro liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika.
 
3. W czwartek Uroczystość Bożego Ciała, każdy katolik ma obowiązek uczestniczyć w Mszy św. W naszym sanktuarium porządek niedzielny. W Rzeszowie centralna procesja do czterech ołtarzy rozpocznie się po Mszy Świętej o godz. 9.00. przed rzeszowską Farą, a zakończy przy naszej Bazylice około 12. Przypominamy, że udział w procesji nie zwalnia z udziału w Mszy św. Procesja nie jest pochodem czy marszem, lecz modlitwą uwielbienia i publicznego wyznania wiary i ekspiacji za bluźnierstwa i znieważania Eucharystii, co w dobie obecnej jest szczególnie ważne.
 
4. Ksiądz biskup prosi naszą Asystę kościelną o podjęcie feretronów i chorągwi i włączenie się w ogólno miejską procesję, dlatego w Boże Ciało nie będzie w Bazylice procesji. Naszą Asystę i was wszystkich zapraszamy do udziału w Oktawie Bożego Ciała. Codziennie do następnego piątku Nieszpory wraz z procesją będą miały miejsce o godz. 17.15.
 
 5. W czwartek o godz. 19:00 w Parku Sybiraków rozpocznie się 17 Koncert Jednego Serca Jednego Ducha. Zapraszamy wszystkich,a szczególnie młodzież.
 
6.  W sobotę 22 czerwca nasz parafianin  Maksymin Ferenc, w Bazylice Kalwaryjskiej przyjmie święcenia kapłańskie. Z tej racji organizujemy w tym dniu jednodniową pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Są jeszcze wolne miejsca w autobusie. Chętni mogą zapisać się w zakrystii lub sklepiku klasztornym. Koszt pielgrzymki 40 złotych, wyjazd 22 czerwca o godz. 6 rano z przystanku busów obok Bazyliki.
 
7. W przyszłą Niedzielę 23. Czerwca w Dzień Ojca, przypada  II Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin wraz z Marszem dla Życia i Rodziny. Inicjatorem i honorowym Patronem wydarzenia jest Ksiądz Biskup Jan Wątroba. Będzie to okazja do modlitwy, duchowego wzrostu, świadectwa w obronie życia oraz dobrej zabawy dzięki licznym atrakcjom dla rodzin z dziećmi. Początek w kościele św. Jadwigi przy ul. Rejtana w Rzeszowie, o godz. 13:00, o 15:00 Marsz dla Życia i Rodziny, o 16:00 Festiwal rodzinny w Parku Papieskim w Rzeszowie, o godz. 20:00 Uwielbienie.
 
8. Zapraszamy do naszego sklepiku, gdzie  można zakupić prasę katolicką, dewocjonalia i ciekawe pozycje wydawnictwa Biały Kruk. Zapraszamy również do naszej Kawiarenki przy Ogrodach, gdzie można zjeść smaczne lody i ciasta, napić się dobrej kawy i nabyć różne ziołowe, zakonne zdrowotne specyfiki.
 
 
List Biskupa Rzeszowskiego

25 maja 2019 r.
 
Drodzy Diecezjanie!
Umiłowani Bracia i Siostry!
 
 
W tym roku już po raz czterdziesty drugi wierni diecezji rzeszowskiej 4. sierpnia wyruszą na pątniczy szlak prowadzący przed tron Królowej Polski w ramach Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymom będzie towarzyszyć hasło: „Musicie być mocni”. To słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Czterdzieści lat temu nasz Wielki Rodak mówił, że musimy być mocni mocą wiary, nadziei i miłości. Jestem przekonany, że miejscem, gdzie można umocnić wiarę, nadzieję i miłość jest pielgrzymkowy szlak. Służą temu sakramenty, nabożeństwa, konferencje, przykład i świadectwo pielgrzymów, a także trud fizyczny.
W roku 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w związku z pielgrzymką na Jasną Górę, trudno nie przywołać jego słów z Sanktuarium Narodu Polskiego: „Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne (…) wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce (…), która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. (…) Jest obecna dla każdego i dla wszystkich, którzy do Niej pielgrzymują... choćby tylko duszą i sercem, choćby tylko ostatnim tchnieniem życia, jeśli inaczej nie mogą” – mówił Ojciec Święty.
To przyzwyczajenie można zauważyć u tysięcy wiernych, którzy w różny sposób każdego roku odwiedzają Jasną Górę. Szczególne miejsce zajmuje pielgrzymowanie w ramach pieszej pielgrzymki z Rzeszowa. Serdecznie zachęcam do udziału w tegorocznej pielgrzymce jak największą liczbę pątników. Zapraszam do pielgrzymowania zarówno młodzież ja i dorosłych; zarówno tych, którzy mają za sobą doświadczenie pielgrzymowania, jak i tych, którzy jeszcze nigdy nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce. Korzystajmy z obecności Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium.
Wielu diecezjan z różnych powodów nie może osobiście uczestniczyć w pielgrzymce. Za Ojcem Świętym zapraszam was do pielgrzymowania duszą i sercem. Zapraszam, szczególnie chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, do duchowego pielgrzymowania w ramach grupy bł. ks. Jana Balickiego. Grupa ta jednoczy się przez fale Katolickiego Radia Via oraz kościół Św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie, w czasie pielgrzymki, codziennie odbywa się nabożeństwo różańcowe i Apel Jasnogórski.
Wszystkim życzę umocnienia wiary, nadziei i miłości. Musimy być mocni! Boża moc, objawiająca się w działaniu Ducha Świętego i opieka Matki Bożej, niech pomaga Wam  w odnawianiu siebie i oblicza ziemi. Na czas pielgrzymowania oraz innych form rekolekcji, a także wakacyjnego wypoczynku, z serca Wam błogosławię.
 
Biskup Rzeszowski 
+ Jan Wątroba
Autor:Klasztor / 2019-06-16
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.