Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
8 XI 2020 r. - XXXII Niedziela Zwykła
Przeżywamy 32. Niedzielę Zwykłą. Dzisiaj (Msza św. i zmiana tajemnic dla Żywego Różańca o godz. 7.30 oraz) po Mszach św. wspieramy nasze bernardyńskie WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej poprzez złożenie ofiary do skarbony pod chórem. Za wsparcie w imieniu naszych braci kleryków składamy serdeczne Bóg zapłać.
 
W tym tygodniu: jutro - święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej; we wtorek – świętego Leona Wielkiego, papieża i dra Kła. Jest to również dzień imienin naszego O. Leona Wierzbickiego, którego polecamy Waszym modlitwom. Msza św. imieninowa o godz. 18.00; w środę – świętego Marcina z Tours, bpa oraz nasze narodowe Święto Niepodległości. Prosimy o modlitwę w intencji Ojczyzny i udekorowanie swoich domów i mieszkań flagą narodową; w przyszłą niedzielę – wesprzemy po Mszach św. Kościół prześladowany.  
 
Przyjmujemy wypominki za naszych drogich zmarłych. Za zmarłych polecanych w wypominkach miesięcznych (listopadowych) jest przez cały listopad Msza św. o 18.00 (w niedzielę o 18.30) poprzedzona modlitwą z wypominkami od godz. 17.15 (a w niedziele od 17.45). Przez cały listopad można zyskać odpust zupełny i ofiarować go za jednego zmarłego.  
W ostatnim czasie z naszej wspólnoty odeszli do wieczności śp. Krystyna Augustyn z ul. Grunwaldzkiej i śp. Maria Emilia Granatowska z ul. Sienkiewicza. Wieczny odpoczynek…  
Stanowisko rady stałej KEP na temat obecnej sytuacji:
Kiedy przez nasz kraj przetacza się fala ulicznych protestów, Papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej skierował ważne i znaczące słowa do Polaków. Przypomniał w nich św. Jana Pawła II, który „zawsze wzywał do szczególnej miłości wobec słabych i bezbronnych, i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem „Nie zabijaj”. Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”. Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy. Z wielkim bólem obserwujemy eskalację napięcia społecznego i agresji. Niepokojem napawają również wulgarny język, którym posługuje się część protestujących, niszczenie mienia społecznego, przypadki dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianie sprawowania w nich liturgii. Wzywa-my wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka. Polityków i wszystkich uczestników debaty społecznej prosimy, w tym dramatycznym czasie, o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła. Dziękujemy duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy odważnie stają w obronie swoich kościołów. Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym. Przeżywamy jednocześnie bardzo trudny czas obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie nie-zmiennie apelujemy o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie. Prosimy również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii. Wszystkim rodakom z serca błogosławimy.
Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski  
Autor:Klasztor / 2020-11-09
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.