Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Odpust M.B. Rzeszowskiej A.D. 2019 - 8 IX
Odpust Matki Bożej Rzeszowskiej A.D. 2019 rozpoczął się celebracją Nieszporów Maryjnych w Bazylice Wniebowzięcia N.M.P. o godz. 17.30. Nieszporom przewodniczył o. Rafał Klimas, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Tego samego dnia po wieczornej Mszy św. odbył się koncert wokalno-instrumentalny muzyki religijnej w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie. Inaugurację Odpustu zakończył Apel Maryjny i zasłonięcie figury Matki Bożej.
W niedzielę, 8 września świętowaliśmy Uroczystość Narodzenia N.M.P. Słowo Boże głosił w tym dniu o. prof. Andrzej Derdziuk z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, wykładowca KUL. Główną część swoich kazań poświęcił opowiadaniu historii życia Jacka Krawczyka. Pochodził z Palikówki, żył w latach 1966-1991 i zmarł w opinii świętości. W roku 2018 po zebraniu dostępnych materiałów rozpoczęte zostały starania zmierzające do jego beatyfikacji.
Jacek Krawczyk odkrył swoje życiowe powołanie w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Tu przychodził codziennie przed lekcjami, tu służył do Mszy św., tu korzystał z posługi sakramentalnej o. Kolumbana Kawy, który był jego spowiednikiem. Lecz przede wszystkim w tej świątyni odkrył swoje powołanie. Często odwiedzał ludzi chorych i starszych w rzeszowskim Domu Rencisty. Z nimi się modlił, organizował dla nich wyjazdy, wigilie. Inspiracją dla niego był św. br. Albert Chmielowski. Słowami jego modlitwy codziennie ofiarował się Bogu.
Po ukończeniu II liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia teologiczne na KUL. Nie przestał przy tym służyć ubogim.
W 1990 okazało się, że jest ciężko chory na raka płuc. Był wtedy już zaręczony. Ze szpitala pisał listy do swojej narzeczonej. Zapewniał ją o swojej miłości, zachęcając, by pomimo istniejącej między nimi relacji czuła się w pełni wolna. Na krótko przed śmiercią Jacka zawarli sakrament małżeństwa w kaplicy szpitalnej. Po wielu latach Pani Ewa zwierzyła się o. Andrzejowi, że decyzja o ślubie była w pełni dojrzała i podjęta z miłości.
W jednym z listów do swoich rodziców pisał Jacek m.in.: „Chciałbym być człowiekiem na maksimum”. To zdanie stało inspiracją dla o. Andrzeja, by napisać o nim książkę pt. „Człowiek na maksa”. Postawą Jacka podczas choroby zdumiewali się jego wykładowcy z KUL-u, a także lekarze, którzy go leczyli. Przykład tego chłopaka z Palikówki działa do dzisiaj, bowiem pozostaje w pamięci ludzi, którzy go spotkali, a teraz poznają go dzięki publikacjom o. Andrzeja Derdziuka.
Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Kazimierz Górny. Podczas tej Eucharystii o. Metody Kornacki dziękował Bogu za 50 lat swojego kapłaństwa. Ojciec Jubilat przez wiele lat pracował w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Był m.in. jego kustoszem oraz proboszczem.
W godzinach popołudniowych odbył się w Ogrodach Bernardyńskich II Piknik Rodzinny. Na ustawionej scenie występowały zespoły folklorystyczne, młodzieżowe i inne. Przy współudziale Wojewódzkiego Domu Kultury został zorganizowany kiermasz. Na zakończenie z udziałem Filharmonii Podkarpackiej odbył się koncert utworów Stanisława Moniuszki z okazji 200-rocznicy jego urodzin.
Autor:KPK / 2019-09-09

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.