Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Ogłoszenia
 • 17 II 2019 r. - VI niedziela zwykła

  2019-02-16
  1.Trwają szkolne ferie. Dzieci i młodzież zachęcamy do aktywnego wypoczynku, nie przy tabletach, komputerze czy telewizorze. Przypominamy też, że od codziennej modlitwy i niedzielnej Mszy św. nie ma ferii.
   
  2. Wczoraj zakończyliśmy czyszczenie świątyni; ołtarzy i kaplic oraz organów, które po dziewięciu latach od ich powstania w obecnej wersji, przeszły mały remont. Trwa renowacja ławek w Bazylice oraz remont Sali Jana Pawła, który chcemy zakończyć na 2 kwietnia – 14 rocznicę śmierci JPII, by dokonać poświęcenia już nowej kaplicy dedykowanej największemu z rodu Polaków. Wszystkim, którzy modlitwą i ofiarami wspierają nasze działania, składamy staropolskie Bóg zapłać.
 • 10 II 2019 r. - V niedziela zwykła

  2019-02-10
  1. Jutro - 11 lutego, wspominamy w liturgii NMP z Lourdes i obchodzimy 27 Światowy Dzień Chorego. W tym roku myślą przewodnią Dnia Chorego są Jezusowe słowa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Jest to wezwanie skierowane do nas osób zdrowych, abyśmy otwarli się na niepełnosprawnych. Diecezjalny dzień chorego będzie miał miejsce w naszej Bazylice. O godz. 9. Msza św. pod przewodnictwem bpa Jana Wątroby, połączona ze sprawowaniem sakramentu namaszczenia chorych.
  Bardzo prosimy, aby pomóc osobom chorym a niepełnosprawnym, uczestniczyć w tym nabożeństwie. Może czasem trzeba wziąć dzień urlopu, aby spełnić uczynek miłosierdzia, bo Chrystus mówi: cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie uczyniliście.


 • 3 II 2019 r. - IV niedziela zwykła

  2019-02-03
  1.Wczoraj zakończył się okres kolędowy w polskiej tradycji, ale ze względu na duże zainteresowanie dzieci, jeszcze dzisiaj funkcjonować będzie Betlejemska Szopka w naszej Bazylice. Ruchome elementy szopki włączamy po każdej Mszy św., dlatego gorąco prosimy, aby podczas trwania Eucharystii, nie przemieszczać się z dziećmi po kościele.
   
  2. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Błażeja, bpa i męczennika. Przez Jego wstawiennictwo chcemy prosić Boga, który jest źródłem życia, o zdrowie gardła i o właściwe korzystanie z daru mowy, abyśmy go umieli używać na chwałę Bożą i pożytek ludzi. Z tej okazji po każdej Mszy Świętej poświęcamy jabłka.  
 • 27 I 2019 r. - III niedziela zwykła

  2019-01-27
  1. Do 2 lutego włącznie, funkcjonować będzie betlejemska szopka. Ruchome elementy szopki włączamy w dni powszednie od godz. 10 do 17.30, w niedzielę poza czasem Mszy św., dlatego gorąco prosimy, aby podczas trwania Eucharystii, nie spacerować po kościele do szopki, bowiem jest to czas modlitwy, do której potrzebna jest cisza i skupienie.
   
  2. W tym tygodniu przypada I piątek i I-a sobota miesiąca, w którą odwiedzimy chorych parafii.
 • 20 I 2019 r. - II niedziela zwykła

  2019-01-20
  1. Do 2 lutego włącznie, funkcjonować będzie Betlejemska Szopka. W naszej Szopce każdego roku przybywają nowe postacie i ruchome elementy. Uważne wpatrywanie się w Szopkę, której centralnym punktem jest Boże Dziecię, pomaga w refleksji nad prawdą, że do Jezusa może przyjść każdy: ubogi i bogaty, prosty i uczony, świecki i duchowny, dziecko i starzec. Różnorodna i duża ilość postaci różnych stanów i zawodów, może pomóc w tej refleksji. Tutaj każdy jest u siebie, bo Jezus kocha wszystkich. Ruchome elementy szopki włączamy w dni powszednie od godz. 10 do 17.30, w Niedzielę poza czasem Mszy św., dlatego gorąco prosimy, aby podczas trwania Eucharystii, nie spacerować po kościele do szopki, bowiem jest to czas modlitwy, do której potrzebna jest cisza i skupienie.
   
  2. Przypominamy, że w naszej Bazylice od początku roku, wieczorna Msza św. w dni powszednie odprawiana jest o godz. 18, natomiast w Niedziele i Uroczystości (jak dotąd), o godz. 18.30. 
 • 6 I 2019 r. - Uroczystość Objawienia Pańskiego

  2019-01-06
  1. Nadal przypominamy, że od 2 stycznia, już na stałe, wieczorna Msza św. w dni powszednie w naszej Bazylice, sprawowana jest o godz. 18. Natomiast w Niedziele i Uroczystości jak dotąd, Msza św. jest o godz. 18.30
  2. Jutro rozpoczniemy w naszej parafii Odwiedziny Duszpasterskie, czyli Kolędę
  W dni robocze wizytę duszpasterską rozpoczynamy o godz. 16.00, a w sobotę o godz.14.00.
  Bardzo prosimy o należyte przygotowanie się do wizyty duszpasterskiej: nakryty obrusem stół a na nim krzyż, dwie świece i woda święcona. Dzieci i młodzież szkolną prosimy o przygotowanie zeszytów z religii i indeksów do bierzmowania. Bardzo prosimy, aby w miarę możliwości wszyscy domownicy byli obecni w czasie Kolędy.

 • 30 XII 2018 r. - Święto Świętej Rodziny

  2018-12-30
  1.Jutro 31 grudnia, zakończenie „Starego Roku”. Dziękujemy Bogu za otrzymane łaski  i przepraszamy za grzechy. Za udział w nabożeństwie dziękczynno – przebłagalnym na zakończenie roku, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne w Bazylice o godz. 17.45. O północy w naszej Bazylice zostanie odprawiona Msza św. na rozpoczęcie nowego roku. Serdecznie zapraszamy.
   
  2. We wtorek 1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W naszym Sanktuarium porządek Mszy św. niedzielny. Przypominamy że w Nowy Rok mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Taca przeznaczona jest na nasze zakonne WSD.
 • 25 XII 2018 r. - Uroczystość Narodzenia Pańskiego

  2018-12-25
  1.Przeżywamy piękne i pełne ciepła Święta Narodzenia Pańskiego. Świętowanie Tajemnicy Wcielenia rozpoczęliśmy o północy uroczystą Mszą św. tzw. Pasterką. Przed nami świąteczny czas rodzinnych spotkań. Niech będą one pełne pokoju, pogody ducha i dzielenia się tym co najpiękniejszego kryją w sobie nasze serca.
   
  2. Dobiega końca II etap renowacji Bazyliki, Sali Jana Pawła i wirydarza klasztornego. Jest to duże wyzwanie finansowe i organizacyjne. Wszystkim wspierają nas duchowo i materialnie z serca dziękujemy.
 • 23 XII 2018 r. - IV niedziela Adwentu

  2018-12-23
  1.Już jutro zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. To uroczyste, rodzinne wydarzenie w rodzinie katolickiej rozpoczynamy zapaleniem świecy Caritas ze słowami: „światło Chrystusa”. Następnie śpiewamy wszystkie zwrotki kolędy „ Wśród nocnej ciszy”. Po kolędzie ktoś z rodziny odczytuje fragment Ewangelii wg św. Łukasza o narodzinach Jezusa. Kolejno w modlitwie Ojcze nasz obejmujemy myślą wszystkich bliskich, także zmarłych, oraz ludzi samotnych, ubogich i potrzebujących wsparcia. Po modlitwie głowa rodziny podaje wszystkim opłatek i składamy sobie życzenia, po czym następuje spożywanie pokarmów i śpiew kolęd, który jest czasem czuwania i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Podczas wieczerzy wigilijnej uszanujmy piękną  polską tradycję: spożywajmy bezmięsne pokarmy i zachowajmy abstynencję od alkoholu.
   
  2. Gorąco zachęcamy, abyście te Święta przeżywali pojednani z bliźnimi i z Bogiem. Dzisiaj spowiadamy w Bazylice do godziny 19, a jutro od 6 do 12.  
 • 16 XII 2018 r. - III niedziela Adwentu

  2018-12-16
  1. Weszliśmy w ostatni etap Adwentu, czas bezpośredniego przygotowania do nadchodzących świąt. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich, którzy nie mają przeszkód, do sakramentu spowiedzi św., aby jak najpełniej przeżyć tajemnicę narodzenia Syna Bożego. Ciągłą spowiedź od rana do wieczora rozpoczniemy w Bazylice od piątku.  Przypominamy, że przed pojednaniem z Bogiem, trzeba najpierw pojednać się z ludźmi.
   
  2. Zapraszamy na Msze św. Roratnie, które w kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej codziennie do 24 grudnia sprawować będziemy o godzinie 6 rano. Przynieśmy z sobą lampiony, aby od Maryi – Gwiazdy Zarannej, zabrać do domu światło. Może uda nam się przyjść choć jeden raz na godz. 6,aby głębiej poczuć smak adwentowego czuwania.
  Dodatkowo Roraty z udziałem dzieci, odprawiamy we wtorki i w czwartki o godz. 16.30. 
 • 9 XII 2018 r. - II niedziela Adwentu

  2018-12-09
  1.Do 15 grudnia trwać będzie Oktawa ku czci Maryi Niepokalanej. Codziennie o godz. 17.45 Nieszpory Maryjne z procesją, a po nich Msza św. z kazaniem. Bardzo prosimy wszystkich którzy czczą Matkę Bożą o udział w Jej uwielbieniu, a Asystę procesyjną o podjęcie chorągwi, feretronów i baldachimu.
   
  2. Bardzo gorąco zapraszamy na Msze św. Roratnie do Bazyliki. Codziennie o godzinie 6 stajemy, aby wpatrywać się w oblicze Matki Najświętszej i od niej uczyć się zaufania do Boga, życzliwości do ludzi, otuchy i męstwa w przeciwnościach życia. Dodatkowo we wtorki i w czwartki o godz. 16.30 odprawiamy Roraty dla dzieci. 
 • 8 XII 2018 r. - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

  2018-12-08
  1.Matka Boża Niepokalana jest Patronką naszej Bernardyńskiej Prowincji, dlatego dzisiejsze święto przeżywamy jako Uroczystość. Porządek Mszy św. w naszej Bazylice jest niedzielny a kazania głosi O. Stanisław , gwardian Klasztoru OO. Kapucynów w Sędziszowie Młp. O godz. 12 Mszy św. przewodniczy Ks. BP Jan Wątroba, ordynariusz diecezji, który poprzez Obrzęd błogosławieństwa włączy do stanu wdów konsekrowanych – 5 kobiet. O godz. 18 Nieszpory Maryjne, poprowadzą klerycy WSD  naszej diecezji, którzy dzisiaj otrzymali strój kapłański – zostali obleczeni w sutanny.
   
  2. Do 15 grudnia, codziennie zapraszamy na godz. 17.45 na Nieszpory Maryjne z procesją, po nich Msza św. z kazaniem. Bardzo prosimy wszystkich czcicieli Maryi o liczny udział, a Asystę procesyjną o podjęcie chorągwi, feretronów i baldachimu.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.