Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Osoby konsekrowane bogactwem Kościoła
Święto Ofiarowania Pańskiego zwane popularnie Świętem Matki Bożej Gromnicznej zgromadziło w naszej Bazylice licznych kapłanów, braci i siostry zakonne, oraz inne osoby konsekrowane (z Instytutów Świeckich, Wspólnot Dziewic i Wdów Konsekrowanych), którzy wraz z wiernymi dziękowali Panu Bogu za dar wybrania, prosząc o Bożą moc i modląc się o nowe i święte powołania.
Tego dnia obchodzony był po raz szesnasty Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który przebiegał pod hasłem: „Życie konsekrowane w Kościele, naszym domu”. Nawiązuje ono do hasła roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem”.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił papież Jan Paweł II w 1997 roku, zwracając uwagę na potrzebę pogłębionej refleksji, modlitwy i świadomości, jak wielkim darem jest życie poświęcone Bogu. Podobnie jak Matka Najświętsza, składając w ofierze swojego najdroższego Syna, osoby konsekrowane ofiarowują siebie i swoje życie Bogu z miłości do Chrystusa.
W tym roku modlitwie przewodniczył delegat księdza biskupa ordynariusza uczestniczącego w ingresie biskupa Częstochowy, kanclerz kurii diecezjalnej ks. prałat Jerzy Buczek.
O godzinie 10 rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które poprowadzili bracia nowicjusze OO. Kapucynów z Sędziszowa Małopolskiego, a o 10.30 - uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Księdza Kanclerza, który wygłosił okolicznościowe kazanie.
Kaznodzieja podkreślił, że życie zakonne jest wielkim wołaniem skierowanym do każdego z nas, abyśmy siebie i swoje życie zawierzyli Jezusowi. Jest to bowiem najlepszy sposób na osiągnięcie szczęścia, zrealizowanie powołania. Tymczasem w dzisiejszych czasach wielu ludzi zapomina o Bogu. Zachęcał, aby nie lękać się ofiarowania siebie Bogu i pójścia za Chrystusem, by zaufać Mu bardziej niż sobie i światu. Nie można tego uczynić jednak z poczucia obowiązku czy pełnienia misji, ale z głębokiej miłości do Ojca. Zadaniem każdego chrześcijanina jest zakorzenienie się w Chrystusie, podejmowanie nieustannego wysiłku, aby odkryć tę wielką miłość i nigdy jej nie utracić.
- Nie żałujmy czasu, chwil spędzonych ze Słowem Bożym, z przebywaniem w świątyni, z ciągłym odnoszeniem się z miłością do Chrystusa. Musimy jednocześnie zakorzenić się w Kościele jako wielkiej wspólnocie wiary z naszymi pasterzami, braćmi i siostrami, aby uświadomić sobie jak wyjątkowa jest to więź. Tylko w takiej społeczności czuje się moc Bożej łaski przemieniającej ludzi i ich życie –mówił ks. prałat.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.