Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Relikwie bł. José Sánchez del Rio w rzeszowskiej Bazylice
W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego wierni w naszej Bazylice zgromadzili się licznie na uroczystej Mszy świętej o godzinie 10.30, której przewodniczył ks. Tomasz Jegierski z Kanady. Przywiózł on do Polski relikwie bł. José Sánchez del Rio, piętnastoletniego meksykańskiego męczennika, która oddał swoje życie za wiarę. W 2005 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI.
W homilii br. diakon Amos Smolarek zwracając się do dzieci i zadając pytania dotyczące m.in. bohaterów, świętych i relikwii przybliżył postać błogosławionego. Jego historia męczeństwa została ukazana w filmie „Cristiada”, traktującym o walce narodu meksykańskiego o wolność. W bieżącym roku przypadła setna rocznica urodzin bł. Jose. 2013 rok jest dla naszego miasta szczególny również z uwagi na obchody Wielkiego Jubileuszu Objawienia Matki Bożej w Rzeszowie, która w tym miejscu od ponad pięciuset lat wyprasza u swego umiłowanego Syna liczne łaski i cuda.
Błogosławiony José Sánchez del Rio zostając ministrantem bardzo pokochał Jezusa, którego często adorował w Najświętszym Sakramencie. Codziennie odmawiał Różaniec i zachęcał swoich przyjaciół do poświęcenia życia Matce Bożej z Guadelupe.
- Kiedy w Meksyku ówczesny rząd zabronił między innymi odprawiania Mszy świętej i udziału w niej, grożąc w razie sprzeciwu nawet śmiercią, grupa Cristeros zwanych wyznawcami Chrystusa zaczęła walczyć o swoje prawa wolności religii katolickiej. Do armii przyłączył się niespełna piętnastoletni José, który niósł sztandar Chrystusa Króla. Po schwytaniu go, a następnie uwięzieniu i torturach zagrożono mu śmiercią. Mógł ocalić życie pod warunkiem wyrzeczenia się Chrystusa. On jednak wolał zginąć. Resztkami sił narysował na ziemi Krzyż i ucałował go. Umarł ze słowami na ustach „Niech żyje Król” – mówił kaznodzieja.
Podkreślał, że dla każdego z nas, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży może stać się szczególnym patronem. Zachęcał do modlitwy o siłę i wiarę za jego wstawiennictwem, oraz do życia zgodnego z Ewangelią. Jest to bowiem jedyna droga prowadząca do świętości, a tym samym do spotkania z Jezusem i bł. José w Niebie.
Na zakończenie Eucharystii miało miejsce błogosławieństwo relikwiami i ich ucałowanie. Poprzez ten niezwykły dar Pan Bóg zsyła ludziom łaski, aby mieli odwagę wyznawania Chrystusa do końca.
Z Sanktuarium Pani Rzeszowa relikwie zostały przekazane do kościoła farnego, następnie kościoła św. Jadwigi i kościoła Chrystusa Króla. 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.