Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Rocznica śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego

Dzisiaj w naszej Bazylice miała miejsce uroczysta Msza święta pod przewodnictwem J. E. ks. bp Kazimierza Górnego odprawiona z okazji uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci ppłk. Łukasza Cieplińskiego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Uroczystość odbyła się w 59. rocznicę mordu dokonanego przez reżim komunistyczny na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Przypomnijmy, że na przełomie listopada i grudnia 1947 r. UB aresztowało większość członków kierownictwa WiN, w tym Łukasza Cieplińskiego. W czasie śledztwa Ciepliński był torturowany tak okrutnie, że z połamanymi kończynami na przesłuchanie wnoszono go na kocu, a w następstwie pobicia ogłuchł na jedno ucho. W 1950 r. sąd skazał go na "pięciokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia". Sąd wyższej instancji utrzymał wyrok w mocy, zaś prezydent Bierut decyzją z 20 lutego 1951 r. nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok na Cieplińskim i jego współpracownikach wykonano 1 marca 1951 r. strzałem w tył głowy. Miejsce jego pochówku zostaje do dziś nieznane.

Z zapisków Łukasza Cieplińskiego: "Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście".

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.