Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Sanktuarium w liście bpa Kazimierza
W I Niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach Diecezji Rzeszowskiej został odczytany list biskupa Kazimierza Górnego poświęcony przeżywaniu tego 40-dniowego okresu pokuty. W dokumencie Ksiądz Biskup wspomniał też obchodzony w naszym Sanktuarium Wielki Jubileusz. Poniżej przytaczamy fragment tekstu.

"W naszym nawróceniu do Boga towarzyszy nam Maryja, Chrystusowa i nasza Matka. Tak jak z Apostołami w Wieczerniku, tak i dzisiaj Maryja z nami uprasza dar Ducha Świętego dla Kościoła i dla nas, by przemieniał oblicze ziemi i obdarowywał siedmiorakimi darami. W tym roku nasza Diecezja świętuje Wielki Jubileusz 500-lecia Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Pani Rzeszowa. Historia tego sanktuarium rozpoczęła się 15. sierpnia 1513 r. kiedy to pobożnemu mieszczaninowi Jakubowi Ado na drzewie gruszy objawiła się Maryja, kierując do niego słowa: „Chcę na tym miejscu chwałę Syna mego widzieć i nieść pociechę utrapionym”. Wieść o cudownym widzeniu błyskawicznie rozeszła się wśród okolicznych mieszkańców, a pobożny lud zaczął tłumnie gromadzić się na modlitwę przed figurą Maryi i Jezusa, którą – jak przekazuje nam tradycja – Ado odnalazł na miejscu objawienia. W 1629 r. na miejscu, gdzie stał drewniany kościół, wzniesiono murowaną świątynię i klasztor, który fundator – Mikołaj Spytek Ligęza, przekazał Ojcom Bernardynom.
Od samego początku Maryja stała się szczególną orędowniczką wszystkich zwracających się do Niej. Proszący z wiarą doznają łask uzdrowień, nawróceń swoich bliskich, pocieszenia, czy też umocnienia wiary, nadziei i miłości.
Rzeszowski kościół Bernardynów jest nieustannie nawiedzany przez mieszkańców Rzeszowa i okolicznych miejscowości, którzy w modlitwie szukają umocnienia. Od ponad pół wieku w kościele tym ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu oraz istnieje możliwość spowiedzi w wyznaczonych godzinach poza sprawowanymi w Bazylice nabożeństwami. Stolica Apostolska w 1999 r. na prośbę Biskupa Rzeszowskiego i Rady Miasta Rzeszowa zatwierdziła dla Maryi tytuł Patronki Miasta – „Pani Rzeszowa”, a w roku 2008 podniosła kościół sanktuaryjny do godności Bazyliki Mniejszej i ustanowiła liturgiczne święto Matki Bożej Rzeszowskiej na dzień 12 września.
Rok Jubileuszowy w Sanktuarium Pani Rzeszowa rozpoczął się 8 grudnia 2012 r. i będzie trwał przez 12 miesięcy. Decyzją Penitencjarii Apostolskiej wierni nawiedzający w tym czasie kościół jubileuszowy mogą zyskiwać odpust zupełny. Główne uroczystości jubileuszowe zostały zaplanowane na dzień 12 września. Ich kulminacyjnym momentem będzie nałożenie na skronie Matki Najświętszej i Dzieciątka Jezus nowych koron przygotowanych z wotów składanych przez wiernych. Stanie się to w 250 rocznicę pierwszej koronacji, której dokonał biskup Lwowa Wacław Sierakowski.
Wszystkie sprawy osobiste, Diecezji, Kościoła Powszechnego i Ojczyzny polecajmy Maryi, Matce Bożej i naszej Matce. Niech Jej wstawiennictwo uprasza wszystkim potrzebne łaski."
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.