Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Stop laicyzacji
Z apelem o obronę dwóch największych wartości – Ojczyzny i Kościoła, zwrócił się podczas homilii ks. infułat Stanisław Mac, który przewodniczył sobotniej Mszy świętej w Bazylice OO. Bernardynów o godzinie 11.00. W uroczystej Eucharystii uczestniczył między innymi ks. infułat Józef Sondej.
Msza święta rozpoczęła marsz pod hasłem „Stop laicyzacji”, który był wyrazem solidarności z osobami cierpiącymi z powodu wyznawanej wiary, a także jedności z atakowanym przez niektórych polityków i media ks. abp Józefem Michalikiem. Uczestnicy marszu przeszli z transparentami spod Sanktuarium Pani Rzeszowa ulicami miasta protestując przeciw szykanowaniu Kościoła, kapłanów, Radia Maryja i Telewizji Trwam.
W kazaniu kaznodzieja wskazywał na ścisły związek Ojczyzny i Kościoła. Wracając do przeszłości naszego kraju przypominał, że w trudnych sytuacjach, kiedy państwo było niewydolne, Kościół przejmował inicjatywę w czynieniu dobra dla całego narodu. Niezrozumiałe są więc ataki na Kościół, nasilające się po kilkunastu latach jego względnej wolności. Niepokoją zwłaszcza słowa i działania niektórych polityków, kierujących pod adresem Kościoła bolesne i niesprawiedliwe oskarżenia, a do kapłanów, duchowieństwa, działaczy katolickich, a nawet hierarchów kościelnych odnoszących się z pogardą. Mówiąc o misji Radia Maryja i Telewizji Trwam jako prawdziwych ambasadorów Polski, zaznaczał, że są one szykanowane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Niedopuszczalne są poczynania władz prowadzące do ograniczenia religii w szkołach. Podkreślał, że walka z Kościołem jest działaniem przeciwko narodowi, który składając się w 90 proc. z katolików nie może obojętnie patrzeć na takie postępowanie. Dlatego organizowane są coraz liczniejsze akcje protestacyjne w obronie wartości chrześcijańskich. Nie może pogodzić się jednak z faktem, że Polacy muszą stosować tak upokarzające metody.
Eucharystia sprawowana w intencji Ojczyzny i Kościoła w Polsce, oprócz licznych wiernych zgromadziła organizatorów marszu na czele z senatorem Kazimierzem Jaworskim, a także samorządowców, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Prosili oni Boga o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, modląc się, aby panowała w niej sprawiedliwość, miłość, wzajemne poszanowanie, a ludzie mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę, kierując się w życiu chrześcijańskimi wartościami.
Na zakończenie, odczytany został list do papieża Benedykta XVI, w którym uczestnicy marszu deklarują wierność Kościołowi katolickiemu.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.