Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej
Dzień 12 września w Diecezji Rzeszowskiej jest dniem szczególnym. Czcimy bowiem Najświętszą Maryję Pannę, od trzynastu lat patronkę Rzeszowa. Mszy świętej o godzinie 12.00 przewodniczył  o. Kazimierz Kowalski OFM, wikariusz prowincji OO. Bermardynów, natomiast uroczystej Mszy świętej pontyfikalnej o godzinie 18.00, odprawianej jak zwykle przy ołtarzu polowym przed kościołem - J. E. o. bp Damian Muskus OFM, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, koncelebrowali J. E. ks bp Kazimierz GórnyJ. E. ks. bp Edward Białogłowski oraz kapłani diecezjalni i zakonni. Prowincjała Bernardynów reprezentował wspomniany  o. Kazimierz Kowalski. Tradycyjnie uroczystości Matki Bożej Rzeszowskiej towarzyszyły piesze pielgrzymki z rzeszowskich parafii, a całość przeżywaliśmy jako V Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin oraz V Pielgrzymkę Służb Mundurowych. Eucharystię poprzedziła nowenna ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej. Tego dnia wierni mogli uzyskać w Bazylice odpust zupełny.
W Eucharystii, oprócz duchownych wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta, poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych, kampanie reprezentacyjne Wojska Polskiego, Policji i Służb Więziennych oraz Związku Strzeleckiego "Strzelec".
Kierując do wiernych słowo Boże, o. bp Damian Muskus podkreślił, że „fiat” Maryi, wyrażenie zgody na realizację Bożego planu odmieniło nie tylko Jej życie, ale losy całej ludzkości. Stało się początkiem wejścia Chrystusa w dzieje świata i człowieka. Chociaż upłynęło ponad dwa tysiące lat od Jego narodzenia, Jezus nadal jest wśród nas, w naszych rodzinach, szkołach, zakładach pracy. Kaznodzieja powołał się na słowa papieża Benedykta XVI, który przypomina, że Chrystus nie chce być Królem historycznym, ale Królem ludzkiego serca. W sercu bowiem każdy z nas może zdecydować czy pójdzie za Chrystusem, żyjąc Jego nauką, zgadzając się z Jego wolą, czy będzie budował swoje życie tak jakby Boga nie było. Chrystus zaprasza wszystkich ludzi do tworzenia wspólnoty z sobą, a w końcowym efekcie do osiągnięcia świętości. Budowanie wspólnoty z Jezusem dokonuje się głównie poprzez Sakramenty święte, modlitwę, i otwarcie się na działanie Bożego słowa.
- Korzystając z Sakramentów świętych Pan Jezus wchodzi w życie każdego człowieka, aby kształtować jego wnętrze na swój obraz i podobieństwo. Człowiek musi jednak wyrazić pragnienie i zgodę na takie działanie Boga w swoim sercu. Modlitwa winna być przede wszystkim dialogiem człowieka z Bogiem. W komunię z Bogiem nie można wejść również bez czytania Pisma świętego, które uczy człowieka tajemnicy jego życia.
Kaznodzieja zachęcał do naśladowania Matki Najświętszej, będącej wzorem idealnej komunii z Chrystusem, mistrzynią słuchania słowa Bożego, i zgadzania się z Jego wolą. Zwrócił także uwagę na ważne zadanie jakie mają do spełnienia polskie rodziny chrześcijańskie. Winny one tworzyć klimat miłości, gdzie w pokoju i przyjaźni z Bogiem mogłoby wzrastać nowe pokolenie.
Po zakończeniu homilii dziękczynne dary złożyli członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", przedstawiciele grup duszpasterskich działających przy klasztorze oraz liturgiczna służba ołtarza. Przedstawiciele "Strzelca" na czele z prof. Januszem Ciskiem, Komendantem Głównym z okazji 100-lecia powstania związku, złożyli Matce Bożej Rzeszowskiej buławę hetmańską jako votum dziękczynne. Kwiaty dla Matki Bożej złożył też prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
Uwieńczeniem i dopełnieniem kilkudniowych obchodów ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej był koncert w wykonaniu Antoniny Krzysztoń. Jej piękne utwory skłaniają do refleksji, zastanowienia się nad sobą, sensem swojego życia, przemijaniem.

Zdjęcia: Tadeusz Poźniak, Dominik Matuła

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.