Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia
8 grudnia obchodziliśmy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To podziękowanie Bogu, że zachował Maryję od zmazy grzechu pierworodnego. Obdarzona  szczególną łaską  mogła przynieść nam na świat Zbawiciela. Nieprzypadkowo to piękne święto Maryjne przypada w okresie Adwentu. Jest to bowiem czas wyciszenia, czujnego i modlitewnego przygotowania na przyjście Mesjasza, w którym nieustannie towarzyszy nam Matka Boża prowadząc drogą miłości do Betlejemskiego żłóbka. 
W naszej Bazylice rozpoczęła się oktawa Niepokalanego Poczęcia NMP; przez osiem dni w sposób uroczysty będziemy czcić Maryję dziękując za ten nadzwyczajny dar Wszechmocnemu Bogu. Msze święte o godzinie 18.30 poprzedzą Nieszpory Maryjne z procesją o godzinie 17.45. Przewodnikiem w naszym Adwentowym czuwaniu podczas oktawy jest ks. kanonik Franciszek Dziedzic, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie. Potraktujmy głoszone przez niego Słowo Boże jako Adwentowe rekolekcje.
We wczorajszej wieczornej Mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski, uczestniczyli m.in. księża profesorowie z Seminarium Duchownego w Rzeszowie; licznie zgromadzili się również klerycy, którzy nadali Eucharystii piękną oprawę muzyczną. Przed rozpoczęciem Mszy świętej miały miejsce Nieszpory Maryjne z procesją.
Podczas kazania ks. Franciszek Dziedzic zachęcał, aby naśladować Maryję, iść drogą, którą Ona podążała przez całe życie, drogą uniżenia, pokory, wiary. To cechy niepopularne, często wyśmiewane we współczesnym świecie, ale niezbędne do osiągnięcia szczęścia wiecznego. Dziś wielu z nas chce być ważnymi , zawsze mieć rację, marzy o sławie, karierze, władzy. Tego rodzaju priorytety są jednak zgubne. Bierzmy więc przykład z Maryi, zawierzając swoje życie całkowicie Bożej Opatrzności, a z Bożą łaską przetrwamy nawet najcięższe życiowe burze.
Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłosił papież Pius IX w 1854 roku podkreślając, że Maryja od pierwszej chwili swego poczęcia mocą szczególnej łaski Bożej została zachowana od zmazy grzechu pierworodnego. Cztery lata później Matka Boża potwierdziła ten fakt w czasie objawień w Lourdes, mówiąc małej Bernadetcie, że jest Niepokalanym Poczęciem.

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.