Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość św. Franciszka z Asyżu
Uroczystość św. Franciszka z Asyżu obchodzoną w Kościele katolickim 4 października poprzedziło w rzeszowskiej Bazylice triduum. Msze święte z rozważaniami poświęconymi osobie i życiu założyciela trzech zakonów: franciszkanów, sióstr klarysek i przeznaczonego dla ludzi świeckich, miały miejsce o godzinie 9.00 i 18.30. Kazania głosił o. Ryszard Rusinek z tutejszego Sanktuarium. W wigilię uroczystości, po wieczornej Eucharystii odprawiono nabożeństwo „Transitus” (w jęz. łac. oznaczającym „przejście”), upamiętniające ostatnie chwile życia św. Franciszka. Biedaczyna z Asyżu zmarł w wieku czterdziestu pięciu lat, w nocy 3 października 1226 roku, przy swojej ukochanej kapliczce Matki Bożej Anielskiej nazywanej Porcjunkulą, kolebce zakonu. Franciszek umierał w cierpieniu, prawie całkowicie utraciwszy wzrok, z krwawiącymi ranami – stygmatami. Pochowano go w kościele św. Jerzego w Asyżu, a w 1230 roku ciało przeniesiono do bazyliki św. Franciszka, gdzie spoczywa do dziś.
Podczas nabożeństwa „Transitus” ojcowie Bernardyni zgromadzili się z zapalonymi świecami przy ołtarzu św. Franciszka. Śpiewano psalmy, a także odczytano opis błogosławionej śmierci Biedaczyny z Asyżu według br. Tomasza z Celano, następnie modlono się wspólnie z wiernymi. Na zakończenie uroczystości miało miejsce ucałowanie relikwii św. Franciszka.
W uroczystość św. Franciszka Msze święte były sprawowane według porządku świątecznego. Tego dnia wierni mogli uzyskać odpust zupełny. Uroczystość stała się okazją do złożenia Bogu podziękowań za tego niezwykłego Świętego, który nade wszystko ukochał Pana Boga.
W homilii kaznodzieja zaznaczył, że 4 października jest dniem szczególnym, ponieważ obchodzimy święto patrona Bożej miłości i mądrości. Podkreślił, że posłannictwo jednego z największych świętych polegało na odkrywaniu przed ludźmi drogi Jezusa Chrystusa, ukazywaniu im Pana Boga. Biedaczyna z Asyżu wypełniał życiową misję poprzez świadectwo swojego życia. Napisano o nim: Przeżył swoje zwyczajne życie w sposób niezwykły. Był zwierciadłem, w którym odbijała się wielkość Boga.
Św. Franciszek poświęcając swoje życie całkowicie Bogu, staje się dla współczesnego człowieka niedościgłym wzorem jak powinno służyć się naszemu Panu. Chcąc iść za Chrystusem, trzeba upodabniać się do Niego, co nie jest zadaniem łatwym. Zachęcał jednak do podjęcia tego trudu.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.