Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wielki Jubileusz Franciszkański

W roku 2009 Franciszkanie na całym świecie obchodzą jubileusz 800 lat zatwierdzenia przez papieża Innocentego III pierwszej reguły zakonnej. Z tej okazji dnia 16 kwietnia ojcowie i brat pracujący w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej w czasie wieczornej Eucharystii odnowili swoje zakonne śluby. Uroczystości jubileuszowe w naszym Sanktuarium będą trwały do października.

Z tej okazji przypomnijmy, że OO. Bernardyni należą do rodziny franciszkańskiej, a ich oficjalna nazwa w Polsce to Prowincja Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych. Początki tej reformowanej gałęzi franciszkańskiej w Polsce sięgają roku 1453, kiedy to Jan Kapistran założył w Krakowie na Stradomiu pierwszy klasztor Franciszkanów Obserwantów. Klasztor ten za patrona obrał sobie św. Bernardyna ze Sieny, toteż krakowianie zaczęli z czasem nowych braci nazywać "Bernardynami".

Pierwszy Bernardyn przybył do Rzeszowa w roku 1625, aby tutaj otoczyć opieką słynącą łaskami figurę Matki Bożej. Florian Piątkowic zasłynął jako pobożny i gorliwy kapłan obdarzony charyzmatem uzdrawiania.Gdy w 1629 r. ukończono budowę kościoła i klasztoru na miejscu cudownego objawienia Maryi, do opieki nad tym miejscem zaproszono właśnie OO. Bernardynów, którzy już wtedy znani byli jako szczególni opiekunowie kościołów poświęconych Najświętszej Maryi Pannie.

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.