Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Święcenia prezbiteratu brata Ekspedyta

  2010-06-19
  W dniu dzisiejszym w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej święcenia kapłańskie przyjął br. Ekspedyt Osiadacz, który od kilku miesięcy pracuje w naszym klasztorze w Rzeszowie. Msza prymicyjna ojca Ekspedyta połączona ze specjalnym błogosławieństwem zostanie odprawiona w rzeszowskiej Bazylice w najbliższy czwartek o 18.30. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy z nowo wyświęconym kapłanem.
 • Odpust ku czci świętego Antoniego z Padwy

  2010-06-11
  Nasz rzeszowski kościół cieszy się umiłowaniem wiernych nie tylko ze względu na kult Matki Bożej Pani Rzeszowa, ale także z powodu szczególnego miejsca, jakie w nim zajmuje święty Antoni z Padwy. Cotygodniowa nowenna odprawiana po ostatniej porannej Mszy świętej we wtorki gromadzi rzesze wiernych, którzy umiłowali sobie tego wielkiego patrona Kościoła. Dzisiaj w naszej Bazylice świętowaliśmy uroczystość świętego Antoniego z Padwy.
 • Uroczyste zakończenie oktawy "Bożego Ciała"

  2010-06-10
  Największym świętom w Kościele katolickim zwykle towarzyszy oktawa. Oznacza to, że przez osiem kolejnych dni w sposób szczególny katolicy oddają cześć Bogu za objawioną im tajemnicę wiary. Jednym z takich świąt jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana.
 • Srebrny jubileusz kapłaństwa

  2010-06-06
  W tym roku przypada jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich dwóch ojców pracujących w naszym klasztorze: o. Rafała Klimasa, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii, a także o. Kamila Dziedzica, asystenta Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i kapelana szpitala. Z tej okazji była sprawowana uroczysta Msza święta o.12.00, w czasie której dostojni jubilaci dziękowali Bogu za dar powołania kapłańskiego. W gronie jubilatów znalazł się też pochodzący z Rzeszowa o. dr hab. Benedykt Huculak OFM pracujący obecnie w klasztorze prowincjalnym w Krakowie.
 • Jubileusz bpa Kazimierza Górnego

  2010-06-05
  W bieżącym roku bp Kazimierz Górny, ordynariusz naszej diecezji obchodzi jubileusz 50-lecia kapłaństwa, a także 25-lecia sakry biskupiej. Główne uroczystości w naszej diecezji połączone ze wspomnieniem 19. rocznicy pobytu Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II obchodzone są dzisiaj w rzeszowskim kościele katedralnym. Korzystając z tej pięknej okazji, OO. Bernardyni, członkowie grup duszpasterskich działających przy klasztorze, a także pielgrzymi nawiedzający Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej pragną złożyć podziękowania Czcigodnemu Jubilatowi za przykład umiłowania Kościoła i Jego Matki Maryi, a także złożyć najserdeczniejsze życzenia.
 • Procesja "Bożego Ciała"

  2010-06-03
  Na ulice Rzeszowa wyszły dzisiaj procesje eucharystyczne. Główna uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą o 9.00 w rzeszowskiej Farze. Stamtąd wyruszyła procesja zatrzymując się przy czterech stacjach. Kondukt ulicami 3-go Maja, Zamkową, Cieplińskiego i Sokoła dotarł do Bazyliki OO. Bernardynów. Tutaj miało miejsce końcowe błogosławieństwo dla miasta i jego mieszkańców. Uroczystościom przewodniczył J. E. ks. abp Mathias Ngarteri z Czadu, a także J. E. ks. bp. Kazimierz Górny, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.
 • Pierwsza komunia święta

  2010-05-30
  W uroczystość Trójcy Przenajświętszej w naszym kościele miało miejsce przyjęcie pierwszej komunii świętej przez dzieci ze szkół, w których katechizują nasi ojcowie. O godzinie 10.30 komunię przyjęło ośmioro dzieci ze Szkoły Podstawowej im. UNICEF przygotowanych przez o. Hieronima Staronia OFM, natomiast o 12.00 do Stołu Pańskiego przystąpiło trzydzieścioro sześcioro dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, których katechetą jest o. Lambert MIś OFM.
 • Katecheza o reinkarnacji

  2010-05-25
  W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: "Śmierć jest końcem ziemskiej pielgrzymki człowieka, czasu łaski i miłosierdzia, jaki Bóg ofiaruje człowiekowi, by realizował swoje ziemskie życie według zamysłu Bożego i by decydował o swoim ostatecznym przeznaczeniu. Gdy zakończy się "jeden jedyny bieg naszego ziemskiego żywota" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 48), nie wrócimy już do kolejnego życia ziemskiego. "Postanowione ludziom raz umrzeć" (Hbr 9, 27). Po śmierci nie ma "reinkarnacji"" (nr 1013). 
 • Prymicje u Matki Bożej Rzeszowskiej

  2010-05-25
  W minioną sobotę 17 diakonów Diecezji Rzeszowskiej przyjęło z rąk J. E. ks. bpa Kazimierza Górnego święcenia prezbiteratu. Dzisiaj nowo wyświęceni kapłani sprawowali uroczystą Mszę świętą prymicyjną w naszej Bazylice. Po Eucharystii kapłani udzielili zgromadzonym wiernym błogosławieństwa prymicyjnego, z którym związany jest dar odpustu zupełnego.
 • Wizytacja prowincjalna

  2010-05-25
  Zgodnie z przepisami statutów Prowincji Zakonnej OO. Bernardynów, w dniach od 23 do 25 maja odbyła się wizytacja naszego rzeszowskiego klasztoru. Przeprowadził ją o. Czesław Gniecki OFM, Minister Prowincji. W programie wizytacji miały miejsce: wspólne modlitwy, uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Ojca Prowincjała sprawowana w naszej Bazylice w poniedziałkowy wieczór oraz osobiste rozmowy każdego ze współbraci z Ministrem.
 • Przyjęcie nowych ministrantów

  2010-05-23
  W uroczystość Zesłania Ducha Świętego podczas Mszy świętej o 12.00 do grona ministrantów pełniących posługę liturgiczną w naszej Bazylice dołączyło dwóch nowych chłopców: Jakub Malak i Damian Sroka. Po kilkumiesięcznym przygotowaniu nowi ministranci złożyli dzisiaj swoje przyrzeczenia wiernej służby Chrystusowi przy ołtarzu oraz abstynencji od środków odurzających do 18 roku życia.
 • Pierwsza rocznica śmierci o. Jana Kapistrana Banacha

  2010-05-17
  Przed rokiem, 17. maja w godzinach popołudniowych odszedł do Pana o. Jan Kapistran Banach OFM, nasz współbrat w Zakonie Braci Mniejszych, który ostatnie dwadzieścia lat swojego życia spędził pracując w rzeszowskim klasztorze. Wierni odwiedzający nasze Sanktuarium zapamiętali go jako gorliwego kaznodzieję obdarzonego niezwykle donośnym głosem i wymagającego spowiednika.
Strony: « Poprzednia 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 52 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.