Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Spotkanie obrońców życia

  2009-12-28
  W liturgiczne święto Świętych Młodzianków w naszym mieście odbył się "VI Rzeszowski Marsz za Życiem". Spotkanie obrońców życia rozpoczęło się przy pomniku dzieci nienarodzonych na Starym Cmentarzu. Po modlitwie, uczestnicy marszu ze świecami w rękach przeszli do Bazyliki OO. Bernardynów, gdzie najpierw miał miejsce program słowno-muzyczny, a następnie sprawowana była Eucharystia w intencji poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
 • Jubileusz Wojewódzkiego Domu Kultury

  2009-12-28
  Dzisiaj w naszej Bazylice gościliśmy pracowników Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który obchodzi jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Wojewódzki Dom Kultury jest jedną z najstarszych w regionie instytucji kultury, w którym swoją działalność rozpoczynały instytucje artystyczne,  związki twórcze i stowarzyszenia kulturalne.
 • Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

  2009-12-26
  W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia obchodzimy święto św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika chrześcijaństwa. Jest to też drugi dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego. W dniu dzisiejszym Eucharystii o 12.00 w naszej Bazylice przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej J. E. ks. bp Kazimierz Górny
 • Uroczystość Narodzenia Pańskiego

  2009-12-25
  Po czasie adwentowego oczekiwania, wzmożonej modlitwy i odnowy duchowej, wspominaliśmy dzisiaj Tajemnicę Wcielenia Syna Bożego. Uroczystość Bożego Narodzenia rozpoczęła się w naszej Bazylice pasterką transmitowaną przez Radio Via, której przewodniczył kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej o. Rafał Klimas OFM w obecności Ojców pracujących w tutejszym kościele. 
 • Życzenia świąteczne

  2009-12-24
  Kochani! W te radosne święta Bożego Narodzenia pamiętając o Was wszystkich w naszych modlitwach, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech nowonarodzony Jezus obdarza Was swoim błogosławieństwem! Niech pomaga w rozwiązywaniu życiowych trudności! Niech wskazuje Wam prostą drogę do szczęścia wiecznego i nieustannie obdarza Swoją miłością! Święta Bożego Narodzenia niech upłyną Wam w miłej rodzinnej atmosferze, zdrowiu i pokoju serc!

  OO. Bernardyni

 • Urodzinowa modlitwa u stóp Pani Rzeszowa

  2009-12-24
  W przededniu uroczystości Bożego Narodzenia poranną Mszę świętą w kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej sprawował tradycyjnie J. E. ks. bp Kazimierz Górny, który w tym dniu obchodził swoje 72. urodziny. Biskup Kazimierz urodził się w Lubniu (woj. małopolskie) w 1937 r. 
 • Adwentowe czuwanie bankowców

  2009-12-17
  Dzisiaj w naszym Sanktuarium miał miejsce adwentowy dzień skupienia duszpasterstwa bankowców Diecezji Rzeszowskiej. Składało się na niego modlitewne czuwanie w kaplicy Matki Bożej, a także Eucharystia z kazaniem. Modlitwom przewodniczył ks. Janusz Sądel, wicekanclerz kurii rzeszowskiej, duszpasterz bankowców. 
 • Stop narkotykom! Spotkanie ze Wspólnotą "Cenacolo"

  2009-12-15
  W ramach comiesięcznych katechez audiowizualnych organizowanych przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym i Franciszkańską Młodzież Oazową, we wtorkowy wieczór gościliśmy młodych mężczyzn ze Wspólnoty "Cenacolo" z Podęby Radlnej koło Tarnowa. Nasi goście: Krzysztof, Szymon, Adrian, Łukasz i Miszko przyjechali, aby podzielić się swoim świadectwem wychodzenia z nałogu narkotykowego.
 • Zakończenie oktawy

  2009-12-15
  Wieczorem  7 grudnia w naszej Bazylice rozpoczęliśmy świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to jedna z najważniejszych uroczystości w naszym Sanktuarium, toteż  towarzyszyła jej tradycyjna uroczysta oktawa. Codziennie przed Mszą świętą wieczorną sprawowane były nieszpory ku czci Matki Najświętszej, a także odbywała się procesja. 
 • Cantico delle Creature

  2009-12-08
  Wczoraj wieczorem w naszej Bazylice sprawowana była uroczysta Msza święta na zakończenie jubileuszu 800-lecia powstania Zakonu Braci Mniejszych. Ostatnim jednak wydarzeniem jubileuszowego roku w naszym kościele był dzisiejszy koncert.  Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej pod batutą Tomasza Chmiela, chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowany przez Katarzynę Sobas-Klocek, a także soliści: Grażyna Zielińska (sopran), Matylda Staśto (alt) i Tomasz Kuk (tenor) wykonali oratorium austriackiego kompozytora Geralda Spitznera napisane do słów "Pieśni słonecznej" św. Franciszka z Asyżu.
 • Święcenia prezbiteratu i diakonatu

  2009-12-08

  Dzisiaj obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W zakonnej prowincji OO. Bernardynów jest to święto patronalne. Głównej Mszy świętej o 12.00 w Bazylice rzeszowskiej przewodniczył J.E. ks. bp Edward Białogłowski. W czasie Eucharystii udzielił on święceń diakonatu i prezbiteratu dwóm braciom Bernardynom.

 • Zakończenie Wielkiego Jubileuszu Zakonu

  2009-12-07
  W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w naszej Bazylice została odprawiona Eucharystia na zakończenie Wielkiego Jubileuszu 800-lecia Istnienia Zakonu Braci Mniejszych, do którego należy zakonna prowincja OO. Bernardynów. Zakon ten popularnie zwany Zakonem Franciszkańskim został założony przez św. Franciszka z Asyżu. Obecnie posiada on trzy gałęzie - Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum - OFM), Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (Ordo Fratrum Minorum Convetualim - OFMConv), a także Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum - OFMCap).
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.