Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Kamienna figura Matki Bożej Rzeszowskiej

  2010-07-21
  Kilka dni temu u zbiegu alei Cieplińskiego i ulicy Sokoła ustawiona została nowa figura Matki Bożej Rzeszowskiej. Została ona wykonana z piaskowca przez prof. Marka Saka z Łodzi, a okolicznością jej wykonania stał się obchodzony w tym roku jubileusz 400-lecia fundacji kościoła i klasztoru OO. Bernardynów w Rzeszowie (1610 r.). Uroczyste poświęcenie nowej figury, a także odnowionej firgury św. Jana z Dukli, nowych drzwi do Bazyliki i organów po renowacji zostanie dokonane 15 sierpnia.
 • Od Matki Bożej Rzeszowskiej do Ostrobramskiej

  2010-07-03
  Dzisiaj o 7.00 Mszą świętą w naszej Bazylice rozpoczęła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa Rzeszów-Wilno organizowana przez Akcję Katolicką Diecezji Rzeszowskiej. We wspólnej modlitwie pielgrzymi powierzyli się opiece Pani Rzeszowa. Eucharystię celebrowali kapłani biorący udział w pielgrzymce, a uczestniczył w niej ks. bp Edward Białogłowski. Na koniec ksiądz biskup przemówił do wszystkich i udzielił apostolskiego błogosławieństwa. 
 • Zmiany personalne w klasztorze

  2010-07-01
  Co roku, na przełomie czerwca i lipca, Zarząd Prowincji OO. Bernardynów dokonuje personalnych zmian w klasztorach, które podlegają jego jurysdykcji. W tym roku wspólnota naszego rzeszowskiego klasztoru została wzmocniona o dodatkowego kapłana. Jest nim o. Konstancjusz Makówka.
 • Uroczystość świętych Piotra i Pawła

  2010-06-29
  Od czasu ustanowienia naszego kościoła Bazyliką Mniejszą rozszerzyła się lista dni, w które można zyskać odpust zupełny. Dołączyła do nich uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dzisiaj w naszym kościele sprawowane były Msze święte według porządku świątecznego. Szczególnego charakteru nabrała Eucharystia o 10.30 sprawowana pod przewodnictwem ks. infułata Wiesława Szurka. Kazania odpustowe głosił o. Samuel Węgrzyn, wikariusz naszego klasztoru.
 • Msza święta prymicyjna o. Ekspedyta

  2010-06-24
  Jak już informowaliśmy, w minioną sobotę w Kalwarii Zebrzydowskiej br. Ekspedyt otrzymał święcenia prezbiteratu. Dzisiaj w naszej Bazylice miała miejsce jego Msza prymicyjna. Ojciec Ekspedyt odprawił ją w gronie współbraci z rzeszowskiego klasztoru. Kazanie prymicyjne wygłosił o. Wiktor Tokarski.
 • Czym jest zło, gdy go nie widać?

  2010-06-22
  "Czym jest zło, gdy go nie widać?" to temat ostatniej przed wakacjami katechezy audiowizualnej, która dzisiaj odbyła się w naszym kościele. Gościem był subdiakon Sergiusz Orzeszko, członek Instytutu Dobrego Pasterza. Boża łaska działająca w jego życiu poprowadziła go od ateizmu, w którym się wychował do wiary w Boga w Kościele katolickim.
 • Święcenia prezbiteratu brata Ekspedyta

  2010-06-19
  W dniu dzisiejszym w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej święcenia kapłańskie przyjął br. Ekspedyt Osiadacz, który od kilku miesięcy pracuje w naszym klasztorze w Rzeszowie. Msza prymicyjna ojca Ekspedyta połączona ze specjalnym błogosławieństwem zostanie odprawiona w rzeszowskiej Bazylice w najbliższy czwartek o 18.30. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy z nowo wyświęconym kapłanem.
 • Odpust ku czci świętego Antoniego z Padwy

  2010-06-11
  Nasz rzeszowski kościół cieszy się umiłowaniem wiernych nie tylko ze względu na kult Matki Bożej Pani Rzeszowa, ale także z powodu szczególnego miejsca, jakie w nim zajmuje święty Antoni z Padwy. Cotygodniowa nowenna odprawiana po ostatniej porannej Mszy świętej we wtorki gromadzi rzesze wiernych, którzy umiłowali sobie tego wielkiego patrona Kościoła. Dzisiaj w naszej Bazylice świętowaliśmy uroczystość świętego Antoniego z Padwy.
 • Uroczyste zakończenie oktawy "Bożego Ciała"

  2010-06-10
  Największym świętom w Kościele katolickim zwykle towarzyszy oktawa. Oznacza to, że przez osiem kolejnych dni w sposób szczególny katolicy oddają cześć Bogu za objawioną im tajemnicę wiary. Jednym z takich świąt jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana.
 • Srebrny jubileusz kapłaństwa

  2010-06-06
  W tym roku przypada jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich dwóch ojców pracujących w naszym klasztorze: o. Rafała Klimasa, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii, a także o. Kamila Dziedzica, asystenta Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i kapelana szpitala. Z tej okazji była sprawowana uroczysta Msza święta o.12.00, w czasie której dostojni jubilaci dziękowali Bogu za dar powołania kapłańskiego. W gronie jubilatów znalazł się też pochodzący z Rzeszowa o. dr hab. Benedykt Huculak OFM pracujący obecnie w klasztorze prowincjalnym w Krakowie.
 • Jubileusz bpa Kazimierza Górnego

  2010-06-05
  W bieżącym roku bp Kazimierz Górny, ordynariusz naszej diecezji obchodzi jubileusz 50-lecia kapłaństwa, a także 25-lecia sakry biskupiej. Główne uroczystości w naszej diecezji połączone ze wspomnieniem 19. rocznicy pobytu Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II obchodzone są dzisiaj w rzeszowskim kościele katedralnym. Korzystając z tej pięknej okazji, OO. Bernardyni, członkowie grup duszpasterskich działających przy klasztorze, a także pielgrzymi nawiedzający Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej pragną złożyć podziękowania Czcigodnemu Jubilatowi za przykład umiłowania Kościoła i Jego Matki Maryi, a także złożyć najserdeczniejsze życzenia.
 • Procesja "Bożego Ciała"

  2010-06-03
  Na ulice Rzeszowa wyszły dzisiaj procesje eucharystyczne. Główna uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą o 9.00 w rzeszowskiej Farze. Stamtąd wyruszyła procesja zatrzymując się przy czterech stacjach. Kondukt ulicami 3-go Maja, Zamkową, Cieplińskiego i Sokoła dotarł do Bazyliki OO. Bernardynów. Tutaj miało miejsce końcowe błogosławieństwo dla miasta i jego mieszkańców. Uroczystościom przewodniczył J. E. ks. abp Mathias Ngarteri z Czadu, a także J. E. ks. bp. Kazimierz Górny, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.
Strony: « Poprzednia 1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 56 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.