Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Zmartwychwstanie Pańskie A.D. 2019. Pokrzepić serce!

  2019-04-21
  Św. Paweł Apostoł prosi tych, którzy czytali jego list napisany najpierw do mieszkańców Koryntu, a dziś dostępny wszystkim wierzącym, by nie dali się zwieść pokusie chlubienia się tym, co jest powierzchowne, co tylko zewnętrznie dobrze wygląda. Człowiek ochrzczony, pragnący iść przez życie z Jezusem, winien chlubić się wnętrzem swojego serca przemienionego przez Chrystusa. W ten właśnie sposób wyjaśnia nam wszystkim, na czym polega umieranie razem z naszym Panem i powstawanie z martwych razem z Nim.
 • Poświęcenie kaplicy św. Jana Pawła II

  2019-04-02
  2 kwietnia 2019 r., w czternastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II odbyło się poświęcenie dedykowanej mu kaplicy przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W kaplicy zostały umieszczone relikwie ojca św., zabytkowy krzyż czczony przez wiernych oraz figura świętego papieża. Relikwie zostały podarowane przez abp Mieczysława Mokrzyckiego, który był sekretarzem Jana Pawła II. On też przewodniczył wieczornej Mszy św. W uroczystości uczestniczyli bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, o. Teofil Czarniak, prowincjał oo. Bernardynów, a także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i przedstawiciele władz samorządowych.
 • XXVII Światowy Dzień Chorego

  2019-02-11
  11 lutego 2019 r. obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego pod hasłem: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Z tej okazji w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej została odprawiona o godz. 9.00 Msza św. w intencji osób chorych. Było to główne wydarzenie tego dnia w diecezji rzeszowskiej. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji bp Jan Wątroba. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni chorzy i osoby w podeszłym wieku, a także kapelani szpitali, przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, urzędu wojewódzkiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy szpitali oraz instytucji posługujących ludziom chorym.
 • Msza św. Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej

  2019-02-08
  W piątek, 8 lutego została odprawiona Msza św. dla Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej. Przewodniczył jej opiekun Wspólnoty o. Kajetan Kowalski. Podczas Eucharystii wygłosił homilię. Odniósł się do głównego tematu przeczytanego fragmentu Ewangelii wg św. Marka, czyli do opisu okoliczności, w jakich został zabity św. Jan Chrzciciel. Wskazał On Chrystusa nie tylko fizycznie nad brzegiem Jordanu podczas Jego chrztu, ale przede wszystkim swoim życiem, które zakończyło się męczeńską śmiercią. 
 • Święto Ofiarowania Pańskiego

  2019-02-02
  2 lutego obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego. Wspominamy to wydarzenie, gdy Jezus jako niemowlę został przedstawiony w Świątyni Jerozolimskiej. Zgodnie z panującym prawem odbyło się to 40 dni po Jego narodzeniu. Przypomniał o tym o. Zdzisław Makowiecki, który głosił kazania. W momencie ofiarowania Dzieciątka Jezus Bogu starzec Symeon dał świadectwo swojego wytrwałego oczekiwania na przybycie Syna Bożego do Świątyni. Jednocześnie pod natchnieniem Ducha Św. ogłosił, że Niemowlę przyniesione przez Maryję i Józefa jest Zbawicielem wyczekiwanym przez wszystkich ludzi.
 • VI Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek

  2019-01-27
  26 stycznia 2019 r. odbył się VI Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Przesłuchania zespołów miały miejsce m.in. w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym. Organizatorem festiwalu jest Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie.
  Zespoły, które zgłosiły się do konkursu zostały podzielone według czterech kategorii: chóry dorosłe, chóry seniorskie, chóry dziecięce oraz orkiestry i zespoły.
 • Zmiana godziny sprawowania Mszy św.

  2018-12-25

  Od 1 stycznia 2019 r. Msze św. wieczorne w dni powszednie odprawiane będą o godz. 18.00, pół godziny wcześniej niż do tej pory.

  Msze św. niedzielne odprawiane będą jak do tej pory o godz. 18.30.

 • Uroczystość Narodzenia Pańskiego A.D. 2018

  2018-12-24
  Św. Bernard w swojej medytacji nad przyjściem Syna Bożego na świat stwierdził, że w Betlejem ukazał się On w ciele i słabości, ale kiedyś przyjdzie w chwale i majestacie. W obecnym czasie natomiast przychodzi do nas w duchu i mocy.
   
  Składamy wszystkim serdeczne życzenia, aby Święta Bożego Narodzenia przypomniały nam tę prawdę o Jezusie obecnym wśród nas i aby każdy dzień Nowego Roku Pańskiego 2019 był doświadczeniem takiego właśnie przychodzenia Zbawiciela: w duchu i mocy.
 • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

  2018-12-08
  8 grudnia obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Przygotowaliśmy się do niej, odprawiając nowennę po wieczornej Mszy św. Uroczystość ta ma dla nas szczególne znaczenie, gdyż Maryja Niepokalana jest patronką Zakonu Braci Mniejszych oraz Prowincji oo. Bernardynów.
 • Koncert z okazji 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II

  2018-10-21
  W niedzielę 21 października 2018 r. wieczorem odbył się w naszej bazylice koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej "Nicolaus". Wydarzenie było wyrazem szacunku wobec św. Jana Pawła II, jego osobowości i jego mądrości. Został zorganizowany przez Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. 
 • Sympozjum z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

  2018-10-16
  14 października 2018 r. odbyło się w Centrum Religijno-Kulturowym przy klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie sympozjum nt. „Odrodzenie Polski w 1918 r. wyzwaniem dla Narodu Polskiego XXI wieku”. Zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, Koło im. św. Jana z Dukli w Rzeszowie. Sympozjum poprzedziła Msza św. w Bazylice Wniebowzięcia NMP odprawiona przez bp Edwarda Białogłowskiego.
 • Msza św. Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej

  2018-10-12
  W drugi piątek października siostry i bracia z Żywej Drogi Krzyżowej zgromadzili się na Eucharystii. Odprawił ją opiekun Wspólnoty o. Kajetan Kowalski i wygłosił kazanie. Nawiązał do przypadającej niebawem 40 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. 
Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 56 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.