Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Zakończenie Roku Pańskiego 2017

  2017-12-31
  31 grudnia o godz. 17.45 zostało odprawione nabożeństwo na zakończenie Roku Pańskiego 2017. Przewodniczył mu o. Serafin Suda, wikariusz klasztoru. W nabożeństwie uczestniczył bp Kazimierz Górny, wspólnota klasztoru, siostry prezentki, wierni świeccy.
 • Święto św. Szczepana

  2017-12-26
  W święto św. Szczepana Mszę św. o godz. 12.00 sprawował bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. On również wygłosił kazanie. Na wstępie zauważył, że cała nasza wiara i miłość są dziś skierowane ku Dzieciątku złożonemu w żłobie. Jest ono szczególnym darem Boga dla nas wszystkich. Dzięki niemu poznajemy prawdę o nas samych tak, że nie musimy szukać jej po omacku. Dziś tę prawdę przeżywamy dzięki Duchowi Świętemu, który udziela nam swoich darów, rad, broni przed złem, sprawia w nas modlitwę.
 • Uroczystość Narodzenia Pańskiego A.D. 2017

  2017-12-25
  Przeżywamy piękne i pełne ciepła Święta Narodzenia Pańskiego. Świętowanie Tajemnicy Wcielenia rozpoczęliśmy o północy uroczystą Mszą św. - Pasterką. Przed nami świąteczny czas rodzinnych spotkań. Niech będą one pełne pokoju, pogody ducha i dzielenia się tym, co najpiękniejszego kryją w sobie nasze serca.
 • 80. urodziny bp Kazimierza Gónego

  2017-12-24
  Bp senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny obchodził w dniu 24 grudnia 2017 r. swoje 80. urodziny. Z tej okazji odprawił o godz. 6.00 Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej. Od wielu lat sprawuje ksiądz biskup Eucharystię w dniu swoich urodzin u Pani Rzeszowa. W bieżącym roku był jednak otoczony szczególną serdecznością wiernych ze względu na okrągłą rocznicę urodzin. Życzenia Jubilatowi złożył kustosz sanktuarium o. Rafał Klimas, siostry prezentki oraz osoby świeckie.
 • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

  2017-12-09
  8 grudnia obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Maryja Niepokalanie Poczęta jest patronką całego Zakonu Braci Mniejszych oraz Prowincji oo. Bernardynów. Jej święto jest zatem szczególnie uroczyście obchodzone we wszystkich świątyniach, w których posługują bernardyni, a zwłaszcza w sanktuariach Jej poświęconych.
 • Podarunki od św. Mikołaja

  2017-12-06
  6 grudnia św. Mikołaj wręczył dzieciom podarunki. To miłe wydarzenie zostało przygotowane przez Caritas działającą przy parfii oo. Bernardynów i odbyło się w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym.
 • Śp. o. Oswald Jasielski

  2017-10-10
  9 października 2017 r. odszedł do Pana o. Oswald Jasielski. Urodził się 23 pażdziernika 1963 r. w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 16 maja 1991 r. Był misjonarzem w Zimbabwe. Przez kilka ostatnich lat pełnił obowiązki gwardiana klasztoru w Kole.
  Pogrzeb śp. o. Oswalda odbędzie się w naszej bazylice w czwartek, 12 października o godz. 11.00.

  (foto: Marcin Nowacki; www.e-kolo.pl)
 • Uroczystość św. Franciszka

  2017-10-04
  4 października obchodzimy Uroczystość św. Franciszka z Asyżu, założyciela naszego Zakonu. Przygotowaniem do niej było triduum, podczas którego głoszone były kazania o Biedaczynie. W bieżącym roku kaznodzieją był o. Salwator Bartosik. Zgodnie w tradycją w przeddzień uroczystości po wieczornej Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo Transitus, czyli wspomnienie błogosławionej śmierci św. Franciszka z Asyżu, zmarł on bowiem 3 października 1226 r. Podczas nabożeństwa odczytuje się m.in. opowiadanie Tomasza z Celano o momencie odejścia naszego Zakonodawcy z tego świata, śpiewany jest Psalm 142, który czytano św. Franciszkowi przed śmiercią. Przy zgaszonym świetle odmawia się pięć Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu... dla uczczenia pięciu ran będących stygmatami św. Franciszka.
  Mszę św. poprzedzającą Transitus odprawił bp Edward Białogłowski. Uczestniczyli w niej księża z Rzeszowa. Na wieczorne nabożeństwo przybył także ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.
 • Procesja różańcowa w Rzeszowie.

  2017-10-01
  1 października 2017 r. w godzinach popołudniowych odbyła się w Rzeszowie procesja różańcowa. Na jej zakończenie została odprawiona Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Eucharystii przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. W wygłoszonym kazaniu nawiązał do treści Ewangelii XXVI niedzieli zwykłej. Cenna jest postawa człowieka, który pomimo pierwszego odruchu buntu jest zdolny do refleksji i postanawia spełnić wolę Boga. Maryja od samego początku jest na to gotowa i daje nam przykład wierności Bożemu wezwaniu. Ksiądz biskup zachęcił także do uczestnictwa w akcji "Różaniec do granic" zaplanowanej na dzień 7 października. Jej zamysłem jest objąć Polską modlitwą różańcową.
 • Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej

  2017-09-12
  12 września przypada Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej. W bazylice Wniebowzięcia N.M.P. jest to główne święto i dzień odpustu. Kazania odpustowe głosił ks. Wiesław Matyskiewicz. Zachęcił wiernych do postawienia pytania: Kim jest dla mnie Jezus Chrystus i Jego Matka? Poszkując odpowiedzi na nie, warto przyjrzeć się życiu codziennemu, czy jest ono podporządkowane Ewangelii.
  Główna Msza św. została odprawiona o godz. 18.00 w Ogrodach Bernardyńskich. Przewodniczył jej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i on wygłosił kazanie.
 • Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2017, 10-11 IX

  2017-09-11
  W niedzielę, w czwartym dniu odpustu świątynię wypełnili przede wszystkim parafianie i mieszkańcy Rzeszowa. Kazania wygłosił o. Kazimierz Kowalski. Odwołując się do historii, a zwłaszcza do obrony Częstochowy w 1655 r. przypomniał, że Maryja czuwa nad Polską na przestrzeni wieków. Także dziś trzeba prosić o Jej wsparcie w obronie największych wartości.
  Podczas Mszy św. o godz. 12.00 ks. Wiesław Matyskiewicz obchodził jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.
 • Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2017, 9 IX

  2017-09-09
  9 września był trzeci dniem Odpustu ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej. O godz. 9.00 zgromadziły się na Mszy św. osoby chore i starsze oraz przedstawiciele grup "Caritas". Eucharystię sprawował ordynariusz rzeszowski, bp Jan Wątroba. W kazaniu nawiązał do życiorysu bł. Anieli Salawy, która pochodząc z małej podkrakowskiej miejscowości była służącą w mieszczańskiej rodzinie w Krakowie. Pod koniec życia lista jej chorób wydawała się nie mieć końca. Jednak jej miłość do Jezusa nie osłabła do końca. Ukazując jej przykład zachęcał bp Jan do godnego niesienia swojego krzyża wraz z Chrystusem. Po Mszy św. została odprawiona adoracja Najświętszego Sakramentu, a o. Rafał Klimas udzielił wszystkim błogosławieństwa lourdzkiego.
Strony: « Poprzednia 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 56 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.