Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Uroczystość św. Franciszka

  2017-10-04
  4 października obchodzimy Uroczystość św. Franciszka z Asyżu, założyciela naszego Zakonu. Przygotowaniem do niej było triduum, podczas którego głoszone były kazania o Biedaczynie. W bieżącym roku kaznodzieją był o. Salwator Bartosik. Zgodnie w tradycją w przeddzień uroczystości po wieczornej Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo Transitus, czyli wspomnienie błogosławionej śmierci św. Franciszka z Asyżu, zmarł on bowiem 3 października 1226 r. Podczas nabożeństwa odczytuje się m.in. opowiadanie Tomasza z Celano o momencie odejścia naszego Zakonodawcy z tego świata, śpiewany jest Psalm 142, który czytano św. Franciszkowi przed śmiercią. Przy zgaszonym świetle odmawia się pięć Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu... dla uczczenia pięciu ran będących stygmatami św. Franciszka.
  Mszę św. poprzedzającą Transitus odprawił bp Edward Białogłowski. Uczestniczyli w niej księża z Rzeszowa. Na wieczorne nabożeństwo przybył także ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.
 • Procesja różańcowa w Rzeszowie.

  2017-10-01
  1 października 2017 r. w godzinach popołudniowych odbyła się w Rzeszowie procesja różańcowa. Na jej zakończenie została odprawiona Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Eucharystii przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. W wygłoszonym kazaniu nawiązał do treści Ewangelii XXVI niedzieli zwykłej. Cenna jest postawa człowieka, który pomimo pierwszego odruchu buntu jest zdolny do refleksji i postanawia spełnić wolę Boga. Maryja od samego początku jest na to gotowa i daje nam przykład wierności Bożemu wezwaniu. Ksiądz biskup zachęcił także do uczestnictwa w akcji "Różaniec do granic" zaplanowanej na dzień 7 października. Jej zamysłem jest objąć Polską modlitwą różańcową.
 • Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej

  2017-09-12
  12 września przypada Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej. W bazylice Wniebowzięcia N.M.P. jest to główne święto i dzień odpustu. Kazania odpustowe głosił ks. Wiesław Matyskiewicz. Zachęcił wiernych do postawienia pytania: Kim jest dla mnie Jezus Chrystus i Jego Matka? Poszkując odpowiedzi na nie, warto przyjrzeć się życiu codziennemu, czy jest ono podporządkowane Ewangelii.
  Główna Msza św. została odprawiona o godz. 18.00 w Ogrodach Bernardyńskich. Przewodniczył jej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i on wygłosił kazanie.
 • Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2017, 10-11 IX

  2017-09-11
  W niedzielę, w czwartym dniu odpustu świątynię wypełnili przede wszystkim parafianie i mieszkańcy Rzeszowa. Kazania wygłosił o. Kazimierz Kowalski. Odwołując się do historii, a zwłaszcza do obrony Częstochowy w 1655 r. przypomniał, że Maryja czuwa nad Polską na przestrzeni wieków. Także dziś trzeba prosić o Jej wsparcie w obronie największych wartości.
  Podczas Mszy św. o godz. 12.00 ks. Wiesław Matyskiewicz obchodził jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.
 • Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2017, 9 IX

  2017-09-09
  9 września był trzeci dniem Odpustu ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej. O godz. 9.00 zgromadziły się na Mszy św. osoby chore i starsze oraz przedstawiciele grup "Caritas". Eucharystię sprawował ordynariusz rzeszowski, bp Jan Wątroba. W kazaniu nawiązał do życiorysu bł. Anieli Salawy, która pochodząc z małej podkrakowskiej miejscowości była służącą w mieszczańskiej rodzinie w Krakowie. Pod koniec życia lista jej chorób wydawała się nie mieć końca. Jednak jej miłość do Jezusa nie osłabła do końca. Ukazując jej przykład zachęcał bp Jan do godnego niesienia swojego krzyża wraz z Chrystusem. Po Mszy św. została odprawiona adoracja Najświętszego Sakramentu, a o. Rafał Klimas udzielił wszystkim błogosławieństwa lourdzkiego.
 • Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2017, 7-8 IX

  2017-09-08
  Odpust ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej A.D. 2017 obchodzony jest w 100-lecie objawień fatimskich. Z tą rocznicą związana jest myśl przewodnia: "Moje Niepokalane Serce zwycięży".
 • Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2017 - program

  2017-09-03

  Uroczystości ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej – Patronki Miasta 7-12 IX 2017

  „Moje Niepokalane Serce zwycięży”

  (100 – lecie objawień fatimskich)
 • Uroczystość Wniebowzięcia NMP

  2017-08-15
  15 sierpnia 2017 r. obchodziliśmy wraz z całym Kościołem Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W naszym sanktuarium był to dzień odpustu, gdyż Maryja Wniebowzięta jest Patronką bazyliki oraz parafii.
 • Koncert

  2017-07-29
  Dzisiejszy koncert jest piątym wieczorem muzycznym w Rzeszowie w ramach tegorocznego 26. Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa.
  Jest jednocześnie drugim festiwalowym koncertem, który odbywa się w Bazylice Ojców Bernardynów, na odrestaurowanych i przebudowanych organach w naszym maryjnym sanktuarium u Pani Rzeszowa.
 • Jubileusz 25-lecia kapłaństwa o. Narcyza Klimasa.

  2017-07-23
  23 lipca 2017 r. o. Narcyz Klimas obchodził w naszej bazylice jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich. O. Narcyz otrzymał święcenia w dniu 29 czerwca 1992 r. w Jerozolimie. Odbył studia nad historią Kościoła na Papieskim Uniwersytecie "Gregorianum" w Rzymie, gdzie w 1997 r. uzyskał doktorat ze specjalizacją z okresu historii antycznej. W 1996 r. rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w seminarium Kustodii Ziemi Świętej oraz na Papieskim Uniwersytecie "Antonianum" w Rzymie. 20 stycznia 2015 roku o. Narcyz został mianowany profesorem nadzwyczajnym na Fakultecie Nauk Biblijnych i Archeologicznych w Jerozolimie (Studium Biblicum Franciscanum) Uniwersytetu "Antonianum" w Rzymie. Od 1998 r. pełni funkcję Dyrektora Kustodialnego Historycznego Archiwum Kustodii Ziemi Świętej.
 • Zmiany personalne w klasztorze - pożegnanie 4 Ojców zakonnych

  2017-06-22
  Dziś podczas wieczornej Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za wieloletnią posługę w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej 4 Ojcom zakonnym, którzy na mocy decyzji Zarządu naszej zakonnej Prowincji Wniebowzięcia NMP oo. Bernardynów zostali skierowani do pracy w innych klasztorach. Mszy św. przewodniczył J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny. Słowa podziękowania skierował do wszystkich przełożony klasztoru o. Rafał Klimas OFM.
  o. Artur Stępień OFM, o. Władysław Waśko, o. Konstancjusz Makówka OFM, o. Zefiryn Mazur OFM zostali skierowani do pracy w klasztorach: w Jelnej, w Krakowie, w Zakopanem i w Radecznicy.
  Dotychczas w rzeszowskim klasztorze posługiwali jako:

 • Procesja Bożego Ciała w Rzeszowie

  2017-06-15
  Każdego roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem, po uroczystej Mszy św. w kościele farnym po ulicach Rzeszowa odbywa się procesja eucharystyczna, która kończy się przy naszym Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.
  Eucharystii i procesji do 4 ołtarzy przewodniczył J.E.Ks.Bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Uczestniczył w niej także J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny, duchowieństwo diecezjalne, 7 neoprezbiterów, osoby zakonne, przedstawiciele władz i służb mundurowych, grupy duszpasterskie, dzieci i wielu wiernych.
  Na zakończenie przed błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem odśpiewaliśmy Te Deum, następnie Ks. Biskup pobłogosławił chleby przygotowane przez cech rzeszowskich cukierników.
  Zaś Pan Jan Budziaszek zaprosił na wieczorny koncert Jednego Serca Jednego Ducha.
Strony: « Poprzednia 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 56 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.