Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
XXII Sejmik Rehabilitacyjny Województwa Podkarpackiego
XXII Sejmik Rehabilitacyjny Województwa Podkarpackiego zainaugurowała uroczysta Msza święta w naszej Bazylice w sobotę przed Niedzielą Palmową o godzinie 8.00. Podobnie jak w ubiegłym roku przewodniczył jej J. E. ks. bp Kazimierz Górny. Słowo Boże skierował do wiernych ks. prałat Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej „Caritas”. Eucharystia zgromadziła członków rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, „Caritas” Diecezji Rzeszowskiej, fundacji „Caritas na Rzecz Budowy Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży, oraz uczestników sejmiku. Podczas Mszy świętej polecano Bożej Opiece nie tylko osoby niepełnosprawne, chore i cierpiące, ale także ich opiekunów, dziękując im za gotowość niesienia pomocy ludziom potrzebującym, oraz wypraszając dla nich łaskę zdrowia i siły.
W homilii kaznodzieja przywołując osobę bł. Jana Pawła II, patrona Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie podkreślał, że człowiek cierpiący bardzo potrzebuje obecności, serdeczności, wsparcia drugiej osoby. To najcenniejsza pomoc jaką można mu zaofiarować. - Jeśli jej zabraknie, żadna inna forma wsparcia nie ma wartości. Zauważył to już przed wiekami święty Augustyn, biskup mówiąc: „Nie wiem jak to się dzieje, że kiedy cierpi jeden z członków, jego ból staje się lżejszy gdy inne członki cierpią wraz z nim, a ulgę w bólu przynosi nie podzielenie tych cierpień, ale pociecha jaka znajduje się w miłości innych” – zaznaczał ksiądz prałat.
Bł. Jan Paweł II zwracał się z apelem, aby umieścić chorych i niepełnosprawnych w centrum naszego życia, otoczyć ich troską i spłacać dług jaki mamy wobec nich. Osoby niepełnosprawne ubogacają bowiem każdego z nas.
Kaznodzieja zachęcał, aby wzorem Ojca Świętego Franciszka pochylać się nad chorymi, niepełnosprawnymi, przychodzić im z pomocą. Drogą Kościoła jest bowiem człowiek, także niepełnosprawny. Mimo pewnych ograniczeń, także on może dać coś drugiej osobie. - Antonio Stradivari poucza nas, że muzyka to mowa duszy. Każdy kawałek drewna jest inny. Nie kieruj się jego wyglądem, jakiś defekt drewna może podnieść jego dźwięk. Analogicznie, jakiś defekt człowieka może podnieść jego i naszą godność, wielkość, oraz ubogacać człowieczeństwo – podkreślał.
Na zakończenie przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który w Liście Apostolskim ogłaszającym Rok Wiary „Porta Fidei” pisze, że wiara działająca przez miłość staje się nowym kryterium myślenia i działania przemieniającego całego człowieka. Miłość nadaje życiu sens. 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.