Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Z Kalwarii Zebrzydowskiej do Pani Rzeszowa
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w Roku Wielkiego Jubileuszu 500-lecia objawienia Matki Bożej w Rzeszowie, do naszej Bazyliki przybyła pielgrzymka składająca się z profesorów i wychowanków Wyższego Seminarium Duchownego OO. Bernardynów pw. bł. Jana Dunsa Szkota w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystej Mszy świętej o godzinie 12.00 przewodniczył o. Czesław Gniecki, gwardian Domu Seminaryjnego, przez wiele lat pełniący funkcję prowincjała bernardyńskiej prowincji zakonnej, natomiast kazanie wygłosił o. Wiktor P. Tokarski, kustosz Sanktuarium Pani Rzeszowa. Wśród gości byli również o. Honorat Ćwikła, o. Konstanty Gawicki (pochodzący z Ukrainy) i o. Barnaba Olszewski.
Święto jest okazją do uczczenia Maryi, oraz złożenia Bogu podziękowań za Jej dar dla naszej Ojczyzny, dotychczasową opiekę, i miłość do każdego z nas.
W homilii o. Wiktor zastanawiając się nad przesłaniem jakie Matka Najświętsza chciałaby nam przekazać w dniu swojego święta, wskazał na Jej całkowite zawierzenie Bożej Opatrzności, zaufanie Bożemu Słowu, i posłuszeństwo woli Ojca.
Przytaczając opis sceny Zwiastowania z Ewangelii według św. Łukasza przypomniał, że Maryja pełna wątpliwości, wyraziła jednak zgodę na wypełnienie powierzonej Jej przez Boga życiowej misji. Przepełniona szczęściem wychwalała później Boga śpiewając Magnificat. Zanim wypowiedziała Aniołowi Gabrielowi „amen”, zapewne przeżywała nie tylko wątpliwości, ale bardzo trudne, wręcz dramatyczne chwile. Nie przeszkodziły one Jej jednak w oddaniu Bogu całego swojego życia. Ważniejsza od Jej życiowych planów była miłość Boga, i całkowite zaufanie.
- Maryja czuła, że jeśli wypowie swoje „tak”, Bóg pomoże Jej w każdej sytuacji. Przez swoje zachowanie uczy nas całkowitego zawierzenia Bożej Opatrzności. Maryja zwracała uwagę na Boże plany nie tylko w chwili Zwiastowania, ale wielokrotnie w ciągu całego swojego życia. Chociaż były dla Niej trudne, a często bardzo bolesne, nigdy nie sprzeciwiła się Bogu. Wiedziała, że tylko w ten sposób będzie mogła zjednoczyć się z Nim w Niebie – podkreślał kaznodzieja.
Mówiąc o woli Bożej, zaznaczał, że w zakonie objawia się ona m.in. poprzez wypełnianie poleceń przełożonych, które czasem są trudne dla podwładnych. Wracając pamięcią do swojego życia, a zwłaszcza chwili, kiedy kończąc pracę doktorską został przeniesiony z Lublina do Rzeszowa, nie ukrywał, że towarzyszyły mu uczucia smutku, żalu. Po kilku latach jednak dostrzega pozytywne strony tej decyzji, i jest szczęśliwy. Zachęcając do posłuszeństwa woli Bożej, powierzenia Bogu swojego życia, zaznaczał, że warto podejmować trudne życiowe decyzje. Bóg bowiem wie co jest najkorzystniejsze dla każdego z nas. O. Wiktor zapewniał, że Matka Boża Pani Rzeszowa, patronka spraw trudnych będzie zawsze udzielała swojego wsparcia, tak jak czyni to od pięciuset lat.
Po południu seminarzyści zwiedzili Sanktuarium wraz z powstającym przy nim centrum i ogrodami, a także wysłuchali wykładu o. Wiktora pt. „Nowa Ewangelizacja. Teoria i praktyka”. Na zakończenie pobytu w Rzeszowie obejrzeli zaś film pt. „Cristiada” w kinie Zorza.
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązujące do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów króla Jana Kazimierza, oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Dla Kościoła w Polsce zatwierdził je w 1920 roku papież Benedykt XV. Oficjalnie obchodzone jest od 1923 roku. 


Zdjęcia : br. Rostysław Peczeniuk OFM

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.