Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Zakończenie renowacji kaplicy Matki Bożej
  • Odnowiona figura Matki Bożej
    Odnowiona figura Matki Bożej
Rok temu, na początku lutego informowaliśmy o rozpoczęciu renowacji cudownej kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej. Dzisiaj z wielką radością donosimy o zakończeniu tego procesu. Odnowieniu została poddana lipowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, ołtarz, obrazy wotywne, freski, witraże i posadzka. Przy okazji remontu wymieniono także instalację elektryczną oraz zainstalowano nową iluminację.
  W pracach uczestniczyło ponad trzydzieści osób. Głównym wykonawcą była firma państwa Eweliny i Marcina Gruszczyńskich. Obrazy odnawiano w Krakowie pod czujnym okiem pani profesor Barbary Budziaszek, a witrażami zajęła się pracownia konserwacji witraży z Wrocławia.  Odnowiono także kratę oddzielającą kaplicę od kościoła oraz dary wotywne umieszczone w specjalnych gablotach w kaplicy.
 Przy okazji renowacji figury Matki Najświętszej odkryto, że nie pochodzi ona - jak wcześniej sądzono z 1513 roku, ale datowana jest na rok około 1470. Historycy sztuki wiążą jej powstanie z warsztatem Mistrza Tryptyku Świętej Trójcy z Wawelu. Udało się ustalić styl, w jakim powstała rzeźba, jest to tzw. "okres ciemny w sztuce gotyckiej", czyli przejściowy między Pięknymi Madonnami a stylem łamanym, kojarzonym z Witem Stwoszem. Dzięki temu można było przywrócić figurze pierwotny wygląd. Nie jest pewne jak ta rzeźba znalazła się w Rzeszowie. Przypomnijmy, że została ona odnaleziona na miejscu objawienia dnia 15 sierpnia 1513 roku przez Jakuba Ado.
Środki pieniężne na odnowienie kaplicy zostały pozyskane z funduszy unijnych, z Urzędu Marszałkowskiego, z Urzędu Miasta Rzeszowa i od wojewódzkiego konserwatora zabytków. 
Obecnie trwają prace renowacyjne w kaplicy Jezusa Cierpiącego, a już wkrótce rozpocznie się renowacja zabytkowego krzyża, który dotąd umieszczony był w przedsionku kościoła, ambony, obrazów przedstawiających portrety fundatorów oraz alabastrowych figur rodu Ligęzów z prezbiterium kościoła i stalli zakonnych. Zakończenie prac jest przewidziane na grudzień bieżącego roku.
Poświęcenie odnowionej kaplicy nastąpi 2 lutego w czasie Mszy świętej o godzinie 10.30.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.