Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Zakończenie rorat
24 grudnia, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia po raz ostatni w bieżącym roku kalendarzowym uroczyście zabrzmiała w naszej Bazylice pieśń „Rorate caeli”. Przez cały okres Adwentu, uczestnicząc o godzinie 6.00 w Mszach świętych roratnich sprawowanych ku czci Matki Najświętszej w Jej Cudownej Kaplicy, oczekiwaliśmy na narodziny naszego Pana Jezusa Chrystusa. Do godnego przyjęcia Mesjasza do swoich serc przygotowywało nas codzienne słowo Boże. Rozważania ojców Bernardynów poruszając sumienia i zapadając w serca, skłaniały do głębokiej refleksji nad sobą, swoim życiem, a w konsekwencji do zmiany myślenia i sposobu postępowania. Warto przypominać sobie te słowa, aby nie zaprzepaścić łask zsyłanych nam przez Boga.
Każdego dnia kościół bardzo licznie wypełniał się wiernymi, którzy przy blasku zapalonych lampionów modlili się w skupieniu, dziękując Panu Bogu za przepiękny Dar Matki Bożej. Ona już od pięciuset lat na tym miejscu wyprasza u swojego umiłowanego Syna liczne łaski. Za wstawiennictwem Maryi nieustannie dokonują się cuda, nie tylko uzdrowienia z chorób, ale również nawrócenia i całkowitego poświęcenia swojego życia Bogu.
Dodatkową grupę wiernych biorących udział we wspólnej modlitwie stanowiły osoby słuchające codziennych transmisji radiowych na falach katolickiego Radia Via.
Ostatnia tegoroczna Msza święta roratnia zgromadziła liczniejszych niż zwykle kapłanów i wiernych, gdyż był to dzień urodzin pasterza naszej diecezji, ks. bpa Kazimierza Górnego.
W dniu swoich 75. urodzin przewodniczył on Mszy świętej. W Eucharystii uczestniczyli m.in. ks. bp Edward Białogłowski, ks. infułat Wiesław Szurek, ks. prof. Jacenty Mastej, rektor rzeszowskiego seminarium oraz księża pracujący w kurii. Dziękując Matce Najświętszej za osobę księdza biskupa, kapłani polecali go wstawiennictwu Pani Rzeszowa, którą ukochał nad życie. Bardzo często przybywa do stóp Matki Bożej, aby oddawać Jej cześć. Poniedziałkowa Eucharystia była także okazją do wypraszania darów, łask i Bożego błogosławieństwa dla jubilata.
W homilii ks. bp Edward Białogłowski podkreślał, że wigilia oznaczająca czuwanie zachęca każdego z nas do uświadomienia sobie doniosłości wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Kaznodzieja mówiąc m.in. o bezdomności Jezusa, zaznaczał, że pragnie On znaleźć prawdziwy dom - dom ludzkiego serca i życia. Nawiązując do urodzin ks. bpa Kazimierza, wskazywał na jego posługę kapłańską i biskupią, w której zawsze wielką wagę przywiązywał do roli rodziny i Ojczyzny. Od nich bowiem zależy szczęście, bezpieczeństwo i przyszłość każdego człowieka.
Na zakończenie Mszy świętej ksiądz biskup ordynariusz życzył zgromadzonym, aby Święta Bożego Narodzenia umacniały wiarę, wzajemną miłość i nadzieję, oraz radość z obecności Jezusa Chrystusa pośród nas. Jubilat otrzymał bukiet kwiatów, który ofiarował Pani Rzeszowa.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.