Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
13 VI - Uroczystość św. Antoniego z Padwy
13 czerwca obchodziliśmy uroczystość św. Antoniego z Padwy. Od ośmiu wieków pozostaje on ciągle bardzo popularnym świętym, o czym świadczy duża ilość wiernych, którzy odwiedzili naszą Bazylikę i uczestniczyli we Mszach św. sprawowanych w tym dniu według porządku niedzielnego.
Kazania odpustowe wygłosił o. Roman Bakalarz, przeor klasztoru oo. Dominikanów w Borku Starym. Przybliżył postać Świętego z Padwy, franciszkanina przedstawianego na obrazach w skromnym habicie, z Dzieciątkiem Jezus i lilią – symbolem jego prostej i głębokiej wiary. Św. Antoni jest wspominany jak dobry święty wsłuchujący się w ludzką biedę i w ludzkie troski. Od ośmiu wieków ludzie powierzają mu swoje trudne sprawy. Żył zaledwie 36 lat, a jednak w ciągu swego krótkiego życia dokonał tak wiele, że pamięć o nim ciągle trwa. Św. Antoni wziął sobie do serca słowa Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Przejęty duchem św. Franciszka poświęcił się całkowicie realizacji tego wezwania. To jego zaangażowanie zjednało mu tytuł wielkiego kaznodziei. Przekazywał Słowo Boże w sposób autentyczny, a równocześnie był bardzo wrażliwy na ludzi biednych. Bardziej jednak niż głód fizyczny dostrzegał głód duchowy człowieka. Zatrzymując się zatem po wiekach nad jego życiem, widzimy, że jest bardzo potrzebny światu, który dziś chce się wyzwolić spod władzy Boga. Jest bardzo potrzebny człowiekowi, który deklaruje, że jest wierzący, a życiem swoim wierze zaprzecza. Jest potrzebny nam wszystkim, byśmy podobnie jak on pokochali wartości ewangeliczne.
Wśród licznych pielgrzymów obecnych na odpuście ku czci św. Antoniego przybył także bp Kazimierz Górny, który odprawił Mszę św. o godz. 9.00. 
Szczególną uwagę poświęca się w tym dniu dzieciom. Każde z nich otrzymało indywidualne błogosławieństwo. Zgodnie z tradycją poświęcone też zostały lilie.
Autor:Klasztor / 2019-06-13
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.