Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
31 V 2020 r. - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
1. Dobiegł końca Okres Wielkanocny i dobiega końca czas obostrzeń w związku z korona wirusem. Z dniem 6 czerwca zostaje odwołana dyspensa od obowiązku uczestnictwa  we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.
 
2. 7 czerwca w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej upływa termin spowiedzi świętej wielkanocnej. W ostatnich dniach w naszej Bazylice zaczynają robić się kolejki do spowiedzi, dlatego warto rozejrzeć się również w swojej parafii i poprosić o spowiedź miejscowego kapłana. 
 
3. Przekazujemy nowe rozporządzenia Ministra zdrowia: w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego zniesiony zostaje limit osób, jednak zachowany jest obowiązek zasłaniania ust i nosa przez uczestników z wyjątkiem sprawujących liturgię. Osoby uczestniczące w Liturgii na otwartej przestrzeni są zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa, pod warunkiem zachowania 2 metrów dystansu od kolejnej osoby. Zniesienie limitu liczby uczestników dotyczy również uroczystości pogrzebowych. Należy pamiętać, że podczas procesji żałobnej, która odbywa się już w przestrzeni publicznej, obowiązują odrębne przepisy. Zgodnie z nimi  w kondukcie pogrzebowym może brać udział do 150 osób, które zwolnione są z zasłaniania ust i nosa, o ile zachowają dwumetrowy dystans od innych. Jeśli nie są w stanie zachować takiego dystansu mają nadal obowiązek zasłonienia ust i nosa.
 
4. Kaplica cmentarna w Rzeszowie na cmentarzu Wilkowyja wróci do funkcjonowania od 8 czerwca. Szczegóły korzystania zostaną podane za tydzień.
 
5. W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (11 czerwca ), dopuszcza się zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej, jednak z zacho¬waniem obowiązującego limitu 150 osób, mogących przebywać w przestrzeni publicznej. Do tego tematu powrócimy za tydzień.
 
6. Przywrócona zostaje praktyka odwiedzin chorych w ich domach z racji I piątku miesiąca. W związku z tym w najbliższą sobotę nasi ojcowie przybędą do chorych naszej parafii wg dotychczasowego porządku.
 
7. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt. Święto Matki Kościoła. Porządek Mszy św. świąteczny: 6, 7.30, 9, 10.30, 16.30 i 18. O godz. 17.30 Nabożeństwo Czerwcowe.
 
8. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Ponadto w czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
Autor:Klasztor / 2020-05-31
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.