Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Odpust ku czci M.B. Rzeszowskiej A.D. 2017, 7-8 IX
Odpust ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej A.D. 2017 obchodzony jest w 100-lecie objawień fatimskich. Z tą rocznicą związana jest myśl przewodnia: "Moje Niepokalane Serce zwycięży".
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się 7 września o godz. 17.30 celebracją Nieszporów Maryjnych, którym przewodniczył kustosz sanktuarium, o. Rafał Klimas. On również odprawił Mszę św. o godz. 18.00. Po Eucharystii odbył się koncert w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie.
8 września, w Uroczystość Narodzenia NMP kazania wygłosił ks. Rafał Przędzik, notariusz Sądu Biskupiego w Rzeszowie. Nawiązał do myśli przewodniej tegorocznego odpustu, podkreślając znaczenie modlitwy różańcowej. Kilkakrotnie cytował list św. Jana Pawła II z 2002 r. "Rosarium Virginis Mariae". Przypomniał zawarte w nim stwierdzenie, że różaniec jest kontemplowaniem Jezusa oczami Maryi.
We Mszy św. o godz. 12.00 uczestniczyli przedstawiciele szkół podstawowych Rzeszowa z pocztami sztandarowymi. Eucharystię sprawował ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Kurii Diecezji Rzeszowskiej. Natomiast na wieczorną Mszę św. przybyli przestawiciele Kół Żywego Różańca. Eucharystii przewodniczył bp Edward Frankowski. W wygłoszony kazaniu mówił o tym, że Maryja całkowicie poddała się działaniu Ducha Św. i że podobną postawę można dziś zauważyć u młodzieży, która poszukuje kontaktu z Bogiem poprzez uczestnictwo w rekolekcjach, w Światowych Dniach Młodzieży czy spotkaniach organizowanych przez wspólnotę z Taize. Dużo miejsca poświęcił też sprawie odpowiedzialności za Ojczyznę i potrzebie kształtowania postaw patriotycznych.
Po każdej Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Wiele rodzin podpisało akt zawierzenia w zakrystii.
Drugi dzień odpustu ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej zakończył się Apelem Jasnogórskim.
Autor:KPK / 2017-09-08

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.