Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Odpust M.B. Rzeszowskiej A.D. 2019 - 10 IX
We wtorek, 10 września pielgrzymowali do Matki Bożej Rzeszowskiej uczniowie szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielami. W południe uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. dr Grzegorz Wójcik. Liturgię przygotowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego. 
Główny celebrans odniósł się w kazaniu do obrazów znajdujących się w kaplicy Matki Bożej, na których w zwięzłej formie zostały przedstawione sytuacje, w których różne osoby otrzymały łaski za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny. Jest rzeczą zdumiewającą, że Maryja, która będąc nastolatką, stała się Matką Boga i wyprasza u Swego Syna wiele dobrych spraw. Pan Bóg dał Jej szczególną łaskę. Ona wyraziła zgodę na jej przyjęcie, choć nie wiedziała, co będzie dalej. Każdy ma swoje powołanie i swoje zdolności. Jest rzeczą ważną, by w to uwierzyć, że Bóg udziela nam łask w sam raz dla nas i jest rzeczą ważną, by wykorzystać posiadany potencjał. Wytrwała modlitwa do Matki Bożej jest bardzo pomocna w realizacji tego dzieła.
Na wieczorną Mszę św. zostali zaproszeni w sposób szczególny przedstawiciele grup i stowarzyszeń apostolskich wraz z opiekunami duchowymi. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. 
Na początku kazania wiele czasu poświęcił rozważaniu nad modlitwą Jezusa, który podczas swej działalności publicznej wiele czasu poświęcał na rozmowę z Ojcem. Ważne wydarzenia zbawcze poprzedzał modlitwą i ziemskie pielgrzymowanie również zakończył modlitwą, gdy umierał na krzyżu. Według relacji ewangelisty Łukasza modlił się przez całą noc przed powołaniem dwunastu apostołów.
Każdy z nas ma jakieś powołanie. Wszyscy jesteśmy powołani do zbawienia i do świętości. Świętość doskonałą widzimy przede wszystkim w osobie Jezusa Chrystusa i Jego Matki. Natomiast nasze dążenie do świętości nie jest wolne od upadków i grzechu. Jesteśmy powołani, by uświęcać siebie, ale także otaczający nasz świat. W to dzieło angażują się różne grupy apostolskie, ruchy i stowarzyszenia. Szczególnym przejawem uświęcania rzeczywistości jest nasza odpowiedzialność za Ojczyznę. Trzeba jednak pamiętać, że temu zadaniu można sprostać wyłącznie wtedy, gdy będziemy ludźmi modlitwy.
Po Mszy św. o. Rafał Klimas, kustosz Sanktuarium odczytał akt zawierzenia Matce Bożej Rzeszowskiej i został odśpiewany Apel Maryjny.
Autor:KPK / 2019-09-11
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.