Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
To już trzy lata...

Dzisiaj mija trzecia rocznica śmierci o. Cherubina Pająka OFM (1940-2006), który na trwałe zapisał się w sercach i umysłach bardzo wielu mieszkańców Rzeszowa. Polecając go Bogu w modlitwie przypomnijmy kilka faktów z jego życia.

Ojciec Cherubin urodził się w 1940 r. w Teodorówce. W wieku kilkunastu lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych w prowincji OO. Bernardynów. W 1964 r. w Krakowie otrzymał święcenia kapłańskie, tam też ukończył studium pastoralne. Następnym etapem kształcenia jego umysłu i serca były studia z zakresu muzykologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, po ukończeniu których pełnił posługę wychowawcy i wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów w Krakowie. Jako duszpasterz pracował też w Radomiu, Opatowie Kieleckim i Tarnowie, po czym na długie lata został skierowany do pracy w Rzeszowie. W tutejszym sanktuarium pełnił posługę spowiednika, kaznodziei i rekolekcjonisty. Sprawował też opiekę nad Klubem Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie".

W tym czasie pielęgnował też swoje zamiłowanie do muzyki organowej będąc założycielem i dyrektorem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie, wykładowcą takiegoż studium w Sandomierzu i profesorem śpiewu w rzeszowskim seminarium duchownym. Wielu rzeszowian pamięta jego audycje prowadzone w Polskim Radiu Rzeszów, czy Katolickim Radiu "Via". Ojciec Pająk był też cenionym poetą. Niektórzy nazywali go "Księdzem Twardowskim Podkarpacia", a Prezydent Miasta Rzeszowa uhonorował go I nagrodą za tomik poezji, pt. "Mgnienia".

Wierni odwiedzający Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej zapamiętali go jednak jako wspaniałego kapłana, mądrego spowiednika i człowieka o wielkim sercu. Niech dobry Bóg wynagrodzi mu trud, który ponosił dla głoszenia Ewangelii Chrystusowej.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.