Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Triduum Paschalne A.D. 2018
Triduum Paschalne obchodziliśmy w Roku Pańskim 2018 w dniach 29 marca - 1 kwietnia. Zgodnie z programem naszego Sanktuarium wielkoczwartkowa Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godz. 18.00. Przewodniczył jej bp Kazimierz Górny, a kazanie wygłosił o. Kajetan Kowalski, który odwołując się do słów encykliki św. Jana Pawła II Ecclesia de  Eucharistia, zwrócił uwagę na wyjątkowość daru Eucharystii. Wielki Papież napisał o nim: "Cóż większego Jezus mógł uczynić dla nas?".
Liturgia Wielkiego Piątku również zaczęła się o godz. 18.00; przewodniczył jej o. Anastazy Popiel, kazanie natomiast wygłosił o. Salwator Bartosik. Zwrócił uwagę na potrzebę starannego wykonywania znaku krzyża i w czasie kazania trzykrotnie zachęcił wiernych, by się przeżegnali.
Mszy św. Wigilii Paschalnej przewodniczył kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej o. Rafał Klimas, natomiast wielkanocną rezurekcję odprawił bp Edward Białogłowski i on wygłosił kazanie. Przypomniał, że w ojczyźnie Jezusa do dziś pozostają pamiątki ofiary, którą Zbawiciel poniósł na krzyżu w Wielki Piątek. Najważniejsze są jednak pamiątki duchowe tego wydarzenia, czyli przede wszystkim przemiana, która dokonuje się w człowieku pod wpływem Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu. Pierwszymi, którzy jej doświadczyli, były niewiasty, które udały się do grobu Jezusa, apostołowie Piotr i Jan, czy uczniowie idący do Emaus. Jezus Zmartwychwstały udziela swoim uczniom różnych darów, a najważniejszym jest uwolnienie z grzechów.
Tegoroczne Triduum Paschalne przebiegało w warunkach wyjątkowych, gdyż w bazylice trwają prace remontowe. Także wielkanocna pogoda nie pozwoliła na odprawienie procesji tradycyjną trasą. Niemniej jednak w kościele licznie zgromadzili się wierni, by na liturgii wspólnie przeżywać radość ze zmartwychwstania Pańskiego.
Autor:KPK / 2018-04-01

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.