Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość św. Franciszka z Asyżu
4 października obchodzimy Uroczystość św. Franciszka z Asyżu, założyciela naszego Zakonu. Przygotowaniem do niej było triduum, podczas którego głoszone były kazania o Biedaczynie. Zgodnie w tradycją w przeddzień uroczystości po wieczornej Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo Transitus czyli wspomnienie błogosławionej śmierci św. Franciszka z Asyżu, zmarł on bowiem 3 października 1226 r. Podczas nabożeństwa odczytuje się m.in. opowiadanie Tomasza z Celano o momencie odejścia naszego Zakonodawcy z tego świata, śpiewany jest Psalm 142, który czytano św. Franciszkowi przed śmiercią. Przy zgaszonym świetle odmawia się pięć "Ojcze nasz", "Zdrowaś Maryjo" i "Chwała Ojcu" dla uczczenia pięciu ran będących stygmatami św. Franciszka.
Mszę św. poprzedzającą Transitus odprawił bp Kazimierz Górny. Uczestniczyli w niej księża z Rzeszowa. Kazanie wygłosił o. Rafał Klimas, przełożony wspólnoty bernardynów. Powiedział m.in. o św. Franciszku, że to człowiek na wskroś Chrystusowy, wielki czciciel Matki Najświętszej, a zarazem człowiek wielkiego pokoju i wielkiej harmonii.
Na wieczorne nabożeństwo przybyli także ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba oraz bp Edward Białogłowski.
Autor:KPK / 2018-10-04
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.