Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość św. Franciszka z Asyżu
4 października obchodzimy Uroczystość św. Franciszka z Asyżu, założyciela naszego Zakonu. Przygotowaniem do niej było triduum, podczas którego o. Dominik Siuta głosił kazania o Biedaczynie. Zgodnie w tradycją w przeddzień uroczystości po wieczornej Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo "Transitus" czyli wspomnienie błogosławionej śmierci św. Franciszka z Asyżu, zmarł on bowiem 3 października 1226 r. Podczas nabożeństwa odczytuje się m.in. opowiadanie Tomasza z Celano o momencie odejścia naszego Zakonodawcy z tego świata, śpiewany jest Psalm 142, który czytano św. Franciszkowi przed śmiercią. Przy zgaszonym świetle wszyscy zgromadzeni odmawiają "Ojcze nasz", "Zdrowaś Maryjo" i "Chwała Ojcu" dla uczczenia pięciu ran będących stygmatami św. Franciszka.
Mszę św. poprzedzającą "Transitus" odprawił bp Jan Wątroba. Uczestniczyli w niej księża z dekanatu Rzeszów-Fara. Kazanie wygłosił o. Dominik Siuta. Podkreślił jego wielką miłość do każdego człowieka i całego stworzenia, która była owocem jego radykalnego poświęcenia się Bogu.
Na wieczorne nabożeństwo przybyli także bp Kazimierz Górny bp oraz bp Edward Białogłowski.
Autor:KPK / 2019-10-04

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.