Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny A.D. 2019
15 sierpnia wraz z całym Kościołem obchodziliśmy Uroczystość Wniebowzięcia NMP. W naszym Sanktuarium przypada w tym dniu odpust, bowiem Bazylika dedykowana jest właśnie Maryi Wniebowziętej, Ona też jest Patronką naszej parafii. 15 sierpnia przypada też rocznica objawienia się Matki Bożej Jakubowi Ado. Minęło już 506 lat, gdy pobożny mieszkaniec Rzeszowa usłyszał Jej słowa: „Chcę na tym miejscu widzieć chwałę mojego Syna i pocieszać strapionych”.
Kaznodzieją odpustowym był w tym roku o. Piotr Czapliński, pasjonista pracujące w Smotryczu na Ukrainie. Zainspirowany słowami, które od Maryi usłyszał Jakub Ado, zwracał uwagę na Jej całkowite oddanie się Jezusowi, a jednocześnie Jej szczególną bliskość z Jego uczniami. Jako ludzie wierzący darzymy naszym zaufaniem Chrystusa, ale też Jego Matkę. W Bożym planie zbawienia Jej szczególna rola została ustanowiona zaraz po tym, gdy pierwsi ludzie popełnili grzech, gdy zbuntowali się przeciw Bogu. Maryja całą sobą włączyła się w realizację tego planu w momencie zwiastowania. Swoją miłość oddała bez reszty Jezusowi. Stała się nie tylko jego Matką, ale też wierną Służebnicą oraz Matką każdego z nas. Ze względu na to Boże macierzyństwo ciało Maryi nie mogło ulec zniszczeniu – została wzięta do nieb z duszą i ciałem, i nie przestaje być naszą Matką.
Po każdej Mszy św. o. Piotr zbierał ofiary na Dom Miłosierdzia w Smotryczu, gdzie otrzymują schronienie osoby samotne, wymagające szczególnej opieki.
Wieczorną Mszę św. sprawował bp Kazimierz Górny wraz z księżmi z Dekanatu Rzeszów – Fara.
Zgodnie z tradycją w tym dniu zostały poświęcone zioła i kwiaty.
Autor:KPK / 2019-08-16
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.