Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
12 kwietnia 2020 r. obchodziliśmy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Mszę św. rezurekcyjną odprawił w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej bp Edward Białogłowski.
Kilka tygodni temu został ogłoszony w naszej ojczyźnie stan epidemii wywołanej koronawirusem i w związku z tym w nabożeństwach może uczestniczyć zaledwie pięć osób. A ponieważ Rezurekcja była transmitowana na żywo przez TVP Rzeszów, więc do Bazyliki mogła wejść jedynie służba liturgiczna i pracownicy telewizji.
W związku z tą wyjątkową sytuacją nie było też procesji rezurekcyjnej. Ksiądz biskup i koncelebransi wyszedł przed świątynię i tu udzielił miastu błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, a potem zaczęła się Msza św., podczas której wygłosił kazanie.
Zaczęło się ono od stwierdzenia, że wielu stawia sobie pytanie, czy w tym roku jest Wielkanoc. Nie było gwaru dzieci i młodzieży na Mszy św. świętych olejów w katedrze rzeszowskiej, nie było dróg krzyżowych na osiedlach w Wielki Piątek, nie było święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, nie ma dziś uroczystych procesji rezurekcyjnych. Dziś być może niektórzy chcieliby czytać Ewangelię o uczniach Chrystusa, którzy liczyli na to, że On zbuduje królestwo dostatku, potęgi, intratnych stanowisk, rodowych fortun. Tymczasem Jezus został pojmany, ukrzyżowany, umarł i został złożony w grobie. Nadzieje legły w gruzach. A jednak Chrystus zmartwychwstał i przyłączył się do dwóch zasmuconych i zniechęconych, by z nimi rozmawiać. Wskazał na źródło światła i nadziei, na Biblię, która zapowiedziała ziemską klęskę mesjasza, ale też Jego zwycięstwo. Trudno im był uwierzyć. Jezus olśnił ich jednak tajemnicą swojej obecności, którą pozostawił w Wieczerniku. Oni natomiast jako nowi ludzie wrócili do Jerozolimy, aby powiedzieć, że On żyje. W Wielki Piątek papieski kaznodzieja o. Raniero Cantalamessa głosząc kazanie na Watykanie powiedział, że obecny czas pandemii sprawia, że uwalniamy się z iluzji wszechmocy. Przekonujemy się, że nie jest prawdą, iż nie potrzebujemy Pana Boga. Na nowo uświadamiamy sobie, że jesteśmy śmiertelni. To doświadczenie rozbudza też w wielu wielką solidarność. Ludzie są zdolni spieszyć na ratunek, ryzykując własne zdrowie i życie. Rozpadły się skorupy obojętności. Człowiek otwiera się na człowieka. Oby także otwierał się na Pana Boga, oby uwierzył, że Chrystus zmartwychwstał i idzie z nami.
W ten poranek zatrzymujemy się przy grobie, gdzie było złożone ciało Chrystusa. Ten grób jest pusty, Jezus żyje. Śmierć Jego była faktem, ale faktem jest także Jego zmartwychwstanie. Świadczą o tym szaty, które zachowały się do dziś: całun turyński, chusta z Manoppello, na której odbiło się oblicze Chrystusa powstającego z martwych.
W wielkanocny poranek wsłuchujemy się także w głos świadków zmartwychwstania. Św. Piotr przychodzi do domu poganina Korneliusza, aby wprowadzić go do Kościoła, św. Paweł stał się najgorliwszym głosicielem Ewangelii, Maria Magdalena i pobożne niewiasty idą do uczniów Jezusa i mówią im, by wyszli na spotkanie Mistrza. Zmartwychwstały stanie wkrótce pośród nas pod postaciami chleba i wina, podobnie jak w Emaus. Dziś mówi do nas: witajcie, nie bójcie się, ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Także teraz w czasie pandemii, gdy władze państwowe zezwoliły na obecność jedynie pięciu osób na Eucharystii, choć znacznie więcej może być w autobusach, w markecie, na targowiskach... A przecież tutaj Jezus budzi nadzieję na przezwyciężenie chorób i wytrwanie. Napełnia swoją radością i pokojem.
 
Zmartwychwstały Chryste, napełnij dzisiaj Swoją obecnością i radością ze zwycięstwa nasze rodziny, wspólnoty i domy tak zubożone, bo najbliżsi nie mogli przybyć. Pocieszaj strapionych, umacniaj słabych, przywróć zdrowie chorym, a wszystkich nas pobłogosław, abyśmy nie ustali w wierze i w drodze.
Autor:KPK / 2020-04-12

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.