Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wielkanoc, 21 IV 2019 r. - rezurekcja
21 kwietnia obchodziliśmy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 6.00 rozpoczęła się Msza św. rezurekcyjna. Przewodniczył jej bp Edward Białogłowski. Procesja rezurekcyjna przeszła ulicami: Sokoła, Łukasza Cieplińskiego, Józefa Piłsudskiego, Grunwaldzką, Jana III Sobieskiego. Kazanie podczas Eucharystii wygłosił bp Edward.
Na wstępie przypomniał hasło obecnego roku liturgicznego: „W mocy Bożego Ducha”. Słowo Boże Triduum Paschalnego przypomniało tajemnicę stworzenia świata, tajemnicę wolności, która objawiła się w wyzwoleniu Narodu Wybranego, tajemnicę przemiany ludzkich serc przez posługę proroków i wreszcie tajemnicę zmartwychwstania Chrystusa, którą wyznawać będziemy przez najbliższe pięćdziesiąt dni. Pierwszym uczniom Jezusa nie było łatwo przyjąć najważniejszą prawdę chrześcijaństwa i my, żyjący w XXI w. też doświadczamy różnych trudności wobec tej tajemnicy, która jest istotna w życiu doczesnym, a zwłaszcza w życiu wiecznym. Niewiasty, które jako pierwsze usłyszały radosną nowinę, oznajmiły ją apostołom. Ci jednak nie chcieli im wierzyć. Piotr i Jan uwierzyli wtedy, gdy sami weszli do pustego grobu. Pismo św. ukazuje wielu innych wątpiących, np. uczniów idących do Emaus. Gdy jednak uwierzyli, nie obawiali się nikogo i trwali na modlitwie. Św. Paweł Apostoł spotkał Jezusa Zmartwychwstałego w drodze do Damaszku. On naucza, że Chrystus ciągle działa mocą Ducha Św., którego otrzymujemy w sakramencie chrztu św.
W tym roku przypada 40 rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. W czerwcu 1979 r. modlił się o dar Ducha Św.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Ta modlitwa sprowadziła cud przemiany świata. Niestety, łatwo zapominamy o darach Pana Boga i że wszelkie dobro dokonuje się mocą Bożą. Dlatego potrzebna jest wytrwała modlitwa, zwłaszcza za wspólnoty domowe, aby dokonywała się przemiana klimatu złowrogiego na Boży. Takiej samej przemiany potrzebuje też dzisiaj nasza Ojczyzna.
„Nie lękajmy się! Chrystus zmartwychwstały jest z nami. Patrzmy z nadzieją w przyszłość. Niech w klimacie radości przebiega nasze liturgiczne oraz rodzinne i domowe świętowanie. Niech Wielkanoc odnowi nas, uwolni od lęków, napełni nadzieją. Niech Chrystus Zmartwychwstały zwycięża w nas i wokół nas”. Takimi życzeniami zakończył swoje kazanie bp Edward Białogłowski.
Autor:KPK / 2019-04-22

  
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.