Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
XXVIII Światowy Dzień Chorego
11 lutego 2020 r. obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego. Orędzie na ten dzień napisane przez papieża Franciszka zostało zatytułowane: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11, 28).
W Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej została odprawiona o godz. 9.00 Msza św. w intencji osób chorych. Było to główne wydarzenie tego dnia w diecezji rzeszowskiej. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji bp Jan Wątroba. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni chorzy i osoby w podeszłym wieku, a także przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, dyrektorzy szpitali, kapelani szpitali oraz osoby posługujące ludziom chorym.
Kazanie podczas Mszy św. wygłosił bp Jan Wątroba. Dzień Chorego ma nam przypominać przede wszystkim wrażliwość Boga. Pismo św. wielokrotnie ukazuje nam Jego bliskość, delikatność, czułość, wrażliwość. Prorok Izajasz zapisał słowa samego Boga: "Jak kogo pociesza własna matka, tak ja was pocieszać będę". Boża miłość i wrażliwość jest porównana do najpiękniejszej na ziemi miłości i wrażliwości, a jednocześnie nieskończenie ją przewyższa: "Czyż może niewiasta zapomnieć o swoim dziecięciu? Ale nawet gdyby ona zapomniała, ja nie zapomnę o tobie" - napisał dalej prorok Izajasz.
Tę miłość w pełni ukazał wcielony Bóg - Jezus Chrystus. W słowach: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» ukazuje swoją solidarność z ludźmi dotkniętymi bolesnym doświadczeniem, wzywa do siebie, obiecuje ulgę. Jezus mówiąc te słowa, miał przed oczyma ludzi, których spotykał. Nie był obojętny wobec ich ufności i nadziei, że odzyskają zdrowie, gdy Go spotkają. Proponuje im samego siebie, jako źródło odnawiającej mocy. Sam uczynił siebie słabym, przyjmując ludzkie ciało by mógł cierpieć. W tym doświadczaniu ludzkiej kondycji otrzymywał pokrzepienie od Ojca podczas modlitwy, zwłaszcza tej w Ogrójcu.
Ludzie chorzy i cierpiący przyciągają wzrok i serce Jezusa. Warto odnaleźć się pośród tej rzeszy utrudzonych, których Jezus zaprasza do siebie. Tylko w Nim człowiek odnajduje siłę do pokonania niepokojów i lęków, których doświadcza podczas choroby. On daje odpowiedź na najbardziej dramatyczne pytanie człowieka cierpiącego - dlaczego. Jezus nie daje prostych odpowiedzi i recept. On przyjmuje na siebie cierpienie i przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie pokazuje sens tego, co przeżywamy.
Doliną wypełnioną Jezusową wrażliwością i miłosierdziem jest Najświętsza Maryja Panna. Ona pełni szczególną misję ukazywania nam miłości Bożej. Pełni ją m.in. przez objawienia, przez spotkania z ludźmi słabymi, niejednokrotnie z dziećmi. Jest wśród nich św. Bernadetta Soubirou, która słyszała głos Matki Bożej w swojej rodzinnej miejscowości, w Lourdes.
Dzień Chorego mówi nam o Bożej wrażliwości, ale też o naszej, ludzkiej wrażliwości. Sprawdzianem naszej wrażliwości jest sposób, w jaki patrzymy na ludzkie cierpienie i odsłania prawdę o naszym człowieczeństwie. Człowiek chory potrzebuje przede wszystkim bliskości, obecności, wsparcia, uwagi, troskliwości, jednym słowem - miłości. Tego samego potrzebują bliscy chorego, gdy widzą, jak cierpi i jak odchodzi. W to dzieło wpisuje się działalność pracowników służby zdrowia. Dziękujemy im za to w dzisiejszym Dniu Chorego. Pośród różnych trudności, jakie przeżywa służba zdrowia w Polsce, potrafią być wrażliwi na potrzeby człowieka chorego. To jest postawa i posługa miłosiernego Samarytanina.
Papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Dzień Chorego porównuje Kościół do gospody dobrego Samarytanina. On po udzieleniu pierwszej pomocy zatroszczył się o kolejne dni człowieka poranionego. Wspólnota Kościoła ma stawać się coraz bardziej domem przyjaznym i otwartym, w którym objawiać się będzie troskliwość i umiejętność podnoszenia na duchu. Kościół ma stawać się wspólnotą ludzi uzdrowionych Bożym miłosierdziem, gotowych pomagać innym w niesieniu krzyża. Kościół głosi miłosierdzie, a nade wszystko je czyni poprzez sakramenty święte, wśród nich sakramenty uzdrowienia: pojednania i pokuty, Eucharystię i sakrament namaszczenia chorych. Czyni to także przez swoją obecność w szpitalach, hospicjach, ośrodkach opiekuńczo-leczniczych, domach dziennego pobytu i niezliczonych innych placówkach.
Wszyscy powinniśmy pamiętać o modlitwie za chorych. Zanosimy ją przez Maryję do Jej Syna - Jezusa Chrysusa.
 
Po Mszy św. została odprawiona krótka adoracja Najświętszego Sakramentu z błogosławieństwem na sposób lurdzki. Osobom chorym i starszym został udzielony sakrament namaszczenia chorych.
Msza św. była transmitowana przez Diecezjalne Katolickie Radio „Via” oraz Polskie Radio Rzeszów.
Autor:KPK / 2020-02-11

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.