Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Żywy Różaniec

„Proszę weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając na nowo w świetle pisma świętego jego przeogromną moc”. (Sługa Boży Jan Paweł II)

Zwyczaj odmawiania różańca jest bardzo dawny. Jednak w obecnej formie ustalił się dopiero w wieku XV dzięki Dominikaninowi błogosławionemu Alanusowi a la Roche. W wieku XV ustalono ostatecznie 15 tajemnic i podzielono je na 5 tajemnic radosnych, pięć tajemnic bolesnych i pięć tajemnic chwalebnych. I tak było do roku 2002. Bulle papieskie począwszy od papieża Sykstusa IV wspominają o różańcu złożonym jedynie z 15 Ojcze Nasz i 150 Zdrowaś. Dopiero Pius V bullą z dnia 17 marca 1569 r. Po raz pierwszy zwraca uwagę, że rozważanie tajemnic z życia Pana Jezusa jest warunkiem koniecznym do otrzymania odpustów. Różaniec więc uzupełniono rozważaniem tajemnic. Papież Jan Paweł II 16 października 2002 roku dodał część IV różańca św. Tajemnice Światła. Różaniec, najpopularniejszą modlitwą wiernych Kościoła Katolickiego. W Polsce obowiązuje. Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego. także w naszej. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe, czy światowe. Zgodnie z Ceremoniałem, Żywym Różańcem kieruje Rada, którą tworzą zelatorzy, czyli kierownicy, wszystkich róż. W skład każdej róży wchodzi 20 osób zobowiązujących się do codziennego odmawiania 1 dziesiątka różańca z rozważeniem wyznaczonej na dany miesiąc tajemnicy różańca. Raz w miesiącu Żywy Różaniec dokonuje zmiany tajemnic różańcowych Wspólnota Żywego Różańca uczestniczy także każdorazowo w pogrzebie zmarłego członka oraz w specjalnie zamawianej Mszy św. za spokój jego duszy.

Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie:

 • w dniu przyjęcia do Żywego Różańca,
 • Narodzenia Pana Jezusa (25 XII),
 • Ofiarowania Pańskiego (2 II),
 • Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (25 III),
 • Zmartwychwstania Pańskiego (zgodnie z kalendarzem liturgicznym),
 • Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII),
 • w święto Królowej Różańca świętego (7 X),
 • oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).


Przy naszym sanktuarium istnieje 11 róż Różańcowych, które spotykają się w drugą niedzielę miesiąca o godz. 7.30 - według programu:

 • Msza święta za żywych i zmarłych członków Żywego Różańca i ich rodziny
 • spotkanie połączone ze zmianą tajemnic, w czasie którego opiekun Rodziny Żywego Różańca wygłasza krótką konferencję, podaje dodatkową (poza stałymi) miesięczną intencję, udziela błogosławieństwa zebranym oraz błogosławi tajemnice przyniesione przez zelatorów. Przyjmowane są też zapisy nowych członków oraz omawiane sprawy organizacyjne, np. opłatek, pielgrzymki. Imiona nowo przyjętych członków wpisuje się do parafialnej Księgi Żywego Różańca.
 • spotkanie zelatorów w salce przy klasztorze połączone z przyjmowaniem zapisów nowych członków oraz omawianie sprawy organizacyjnych, np. opłatek, pielgrzymki.

ZAPRASZAMY TAKŻE NA BLOG
INTERNETOWYCH RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA

kliknij


Opiekunem grupy jest o. Zefiryn Marian Mazur OFM (tel. 17.853.34.95, w. 165)

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.